Aktüel Arkeoloji dergisi, Change.org’da Zeugma Mozaikleri’yle ilgili imza kampanyası başlattı

Anadolu’nun arkeolojik zenginliklerini okuyucusuyla paylaşan Aktüel Arkeoloji dergisi, 39. sayısında, antik dünyanın fotoğrafları olarak kabul edilen mozaikleri anlatıyor. 

Dergi son sayısıyla eşzamanlı olarak, Change.org’da; Anadolu tarihinin özgün eserlerinden Zeugma Mozaikleri’nin Bowling Green State Üniversitesi’nden geri getirilmesine yönelik bir kampanya başlattı.

BultenEklenti-635349816975296720

 Bu kapsamda, Zeugma Antik Kenti’nde yapılan izinsiz kazılarda ele geçirilip Amerika’ya kaçırılan 12 parça mozaiğin, ait olduğu topraklara iadesi için harekete geçti. Mozaiklerin Zeugma’ya ait olduğunun, Zeugma Kazıları Resmi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay’ın sunduğu rapor ve Gazeteci Yazar Özgen Acar’ın yaptığı araştırmayla kanıtlandığını belirten dergi; mozaiklerin Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne iade edilmesi gerektiği belirterek, herkesi kampanyaya katılmaya davet etti.

Aktüel Arkeoloji, kampanyanın nedenini şu sözlerle açıkladı: “Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynar. Eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişe tanıklık eden bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalandı, parçalandı ve yasal olmayan yollarla yurtdışına kaçırıldı. ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin, en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekir.” 

Renkli Taşların Dili Mozaikler…

Aktüel Arkeoloji, yeni sayısında; tanrısal karakterlerin kişileştirilmiş görüntülerini, Antik Çağ’ın inanç sistemini oluşturan tüm doğaüstü karakterleri, zenginliğin, gücün ve ihtişamın göstergesi mozaiklerle yorumluyor. Dergi “Renkli Taşların Dili Mozaikler” başlıklı 39. sayısında, günümüzden 5 bin yıl önce Sümerlerin saray duvarlarına çizdiği ilk eserlerden Bizans İstanbulu’nda üretilen İsa figürlerine kadar geniş bir kültürel zenginlik taşıyan mozaikleri ele alıyor. Zeugma’dan Antakya’ya, İstanbul saray mozaiklerinden Urfa’daki Edessa mozaiklerine kadar Türkiye’nin dört bir tarafındaki kazılardan çıkan mozaiklerin, her bölgenin hikayesini anlamamıza yardımcı olduğunu vurguluyor.

Kampanyayla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın…

https://www.aktuelarkeoloji.com.tr

https://www.facebook.com/aktuelarkeoloji

https://twitter.com/aktuelarkeoloji

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir