Melda Onur Yolsuzluk Oturumunu Canlı Yayınlıyor

Yolsuzluk soruşturmasına adı karışan dört eski bakana ilişkin Meclis oturumunu Meclis TV yayınlanmayacak. Oturumdan canlı yayın yapacak olan CHP vekili Onur “Bu oturum halkı bütçeden daha fazla ilgilendiriyor” diyor.

 Melda Onur

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yolsuzluk soruşturmasına ismi karışan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler veErdoğan Bayraktar’a ilişin soruşturma görüşmelerini bugün gerçekleştirecek. Görüşmeler Meclis TV’den yayınlanmayacak ancak kapalı devre yayın tbmm.gov.tr’den izlenebilecek. Görüşmeler ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Melda Onur’un ustream üzerinden yaptığı yayından izlenebilecek.

“Hükümet kendinden eminse yayına devam edilsin”

bianet’e konuşan Onur Türkiye tarihinde ilk defa dört bakanın birden yolsuzluk soruşturmasında yer aldığını belirterek “Bu durum halkı bütçe görüşmelerinden daha fazla ilgilendiriyor, ben Meclis TV’nin bir inisiyatif geliştirmesini bekliyorum” dedi.

“Bugün Meclis TV’den yayın yapılmaması akıllara durgunluk veriyor.  Büyük yolsuzluklar yapılmış, Türkiye tarihinde ilk defa dört bakanın ismi buna karışmış. Toplum bunu merak ediyor. Bu bütçe görüşmelerinden daha fazla halkı ilgilendiriyor.

“Eğer hükümet bakanlarının arkasındaysa, bakanların saklayacak bir şeyi yoksa, savunmalarının arkasındaysa o zaman yayınlasınlar. Ama eğer ki dertleri kavga çıkarmaksa burada herkesin kameralı telefonu var, bu fotoğraflar basına yansıyor.

“Meclis TV inisiyatif kullanmalı”

“Başbakan açıkça bugün yayın yapılmamasını istiyor. Bugün parlamentoyu kimin yönettiğini göreceğiz, bakalım Başbakan mı yoksa Cemil Çiçek mi yönetiyor. Ben Meclis TV’den bir inisiyatif kullanmasını ve yayına başlamasını bekliyorum.”

Onur da bugün görüşmeleri ustream kanalından yayınlayacak. Yayının uzun olması sebebiyle kesintiler olabileceğini belirten Onur “Amacımız biraz da ambiyansı göstermek” diyor.

 17 Aralık soruşturmasının ardından, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle istifa eden Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında Yüce Divan yolunu açacak, dörd CHP ‘ye, biri AK Parti ‘ye ait beş soruşturma önergesi verilmişti. Görüşmeler yerel seçim ve eksik önerge sebebiyle bir buçuk ay ertelenmişti.

Melda Onur’un yayınını buradan izleyebilirsiniz. 

* Click here to read the article in English. 

Kaynak: (EA) -Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir