2014’ün dört ayında en az 396 işçi yaşamını yitirdi

İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi, 5-7 Mayıs 2014 tarihleri arasında Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı öncesi tanıtım toplantısı düzenledi.

İstiklal /Arşiv ©2012 Berkin Bozdoğan

İstiklal /Arşiv
©2012 Berkin Bozdoğan

İş kazaları ve işçi ölümlerinde Türkiye’de olumlu gelişmeler yaşandığını iddia eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi sağlığı konusunda hükümetin ve patronların sorumluluğuna değinmezken mücadele eden sendikaları suçladığını kaydetti.

Başta Taksim olmak üzere 1 Mayıs’ta emekçiler alanlara çıktı ve bu yıl uzun zamandan sonra ana talebi iş cinayetlerine karşı mücadelenin oluşturduğunu ifade eden İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi, “Artık işçi sağlığı ve iş güvenliği sınıf mücadelesinin önemli bir alanı haline gelmektedir” dedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, yazılı, görsel, dijital basından takip ettikleri, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ve işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit ettiği verilere göre; Nisan ayında en az 115, 2014’ün ilk dört ayında ise en az 396 işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

AYLARA GÖRE İŞ CİNAYETLERİNİN DAĞILIMI

Ocak ayında 87 işçi, Şubat ayında 77 işçi, Mart ayında 117 işçi ve Nisan ayında 115 işçinin yaşamını yitirdiği tespitinde bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi, “İş cinayetlerinin önümüzdeki aylarda özellikle mevsimlik işçiliğe duyulan ihtiyaçla birlikte artacağını öngörebiliriz” dedi.

İş Güvenliği ve Sağılığı Meclisi’nin verilerine göre; iş cinayetlerinin en fazla inşaat ve yol işkolu olurken, en az iş cinayetinin gazetecilik işkolunda yaşandığını belirtildi.

İş Sağılığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre; 14 yaş ve altında 6 çocuk işçinin, 15-17 yaş arasında 11 çocuk/genç işçinin, 18-27 yaş arasında 67 işçinin, 28-50 yaş arasında 186 işçinin, 51 yaş ve üstünde emeklilik çağında 77 işçinin ve verilerine ulaşılamayan 49 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Verilere göre; en fazla 31 iş cinayeti İstanbul’da yaşanırken, 25 iş cinayetiyle Ankara, 23 iş cinayetiyle Kocaeli’nde yaşandığını kaydedildi.

Raporu incelemek için tıkla..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir