Türkiye’de hayvan sığınağı ve dernekler gerçekten hayvanları koruyor mu?

Hayvan bakımevi, devlet ya da özel kuruluşlar tarafından işletilen çoğunlukta  sokakta büyümüş, kayıp olmuş ya da sahipleri tarafından dışlanmış hayvanlara sığınacak geçici bir yer sağlamak için, genellikle hayvan hakları savunucularının ve hayvan severlerin desteğiyle kuruluyor.

Çoğunlukta kedi ve köpeklere ev sahipliği yapan bu sığınaklar  neden diğer hayvanları korumak için de harekete geçemiyor?  Minik bir araştırma yaptığımızda bu konuda sığınak ve derneklerin ağırlıkta kedi ve köpeklerin yaşam alanlarına yönelik çalışma yaptıkları ama endüstriyel gıdanın her gün kurbanı olan milyarlarca hayvanın hakları, korunmasına duyarsız.

Hayvan Haklarını savunan dernekler ya da hayvanları koruma girişiminde bulunan kurumlar tüm hayvanlar için bir şeyler yapabilecek mi? Hayvan yiyen aynı zamanda kedi ve köpek sever bir Hayvan Hakları savunucusu ya da barınak destekçisi ne kadar hayvan severdir?

Türkiye’deki  hayvan barınakları ve derneklerine yönelik edindiğimiz veriler dernek ve barınakların ağırlıkta İstanbul’da olduğunu gösteriyor. İzmir, Mersin, Aydın gibi iller takip ediyor. Tabii ki bilindiği üzere her belediyenin il sınırları içerisinde hayvan barınağı bulundurması mecburi. Buna rağmen hayvanların şartları iyi olmadığı gibi hayvanların korunması için tıkıldıkları yerler hayvanlara daha fazla zarar veriyor. 

Hayvan Barınağı ve Dernekler

Not: Bu haberde yer alan veriler sadece bir kısım kurumu içermektedir, veri edindikçe sayı ve harita geliştirilecektir.

Kaynak:

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir