19. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

İstanbul’un en önemli uluslararası etkinliklerinden biri olan ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 19. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl 9 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2012 yılında “Özgürlükler – Sorgulamalar” teması altında onsekizincisi gerçekleştirilmiş olan festivalde “Türkiye’de Çin Kültürü Yılı” etkinlikleri kapsamında gösteriler yapılmış ve festival programında yurt dışından 5, Türkiye’den 40’a yakın tiyatro ve dans topluluğuna yer verilmişti. Bu yıl ise Polonya-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü kutlamaları dahilinde festivalde, Polonya Tiyatrosu’nun genç ve yetenekli yönetmeni Grzegorz Jarzyna iki oyunuyla yer alıyor.

tiyatro

2014 yılı aynı zamanda William Shakespeare’in 450. doğum yılı olma özelliği taşıdığından festival Shakespeare oyunlarını sahneleme konusunda önemli bir üne ve başarıya sahip olan Propeller Theatre Company’nin iki oyununu ve Shakespeare oyunlarının birçok yerli uyarlamalarını izleme fırsatı sunuyor. Yurtdışından 7, Türkiye’den ise prömiyeri yapılacak 33 oyunla birlikte 100’e yakın gösteriyi içeren festivalin Onur Ödülleri Propeller Theatre Company’nin direktörü Edward Hall ve Grzegorz Jarzyna’ya takdim edilecek.

Program içeriği, festivalin konukları, oyun tanıtımları, fotoğraflar,söyleşiler, atölyeler kısacası festivalle ilgili ayrıntılar festival boyunca  Sanatatak’ta olacak.

 

19. İstanbul Tiyatro Festivali Tanıtım Filmi :https://www.youtube.com/watch?v=PIaRWrFNoy0

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir