İntihara sürüklenen Aktivist Aaron Swartz’ın Belgeseli 27 Haziran’da Gösterime Hazırlanıyor

Amerikalı yazılımcı, yazar, insan hakları ve İnternet aktivisti Aaron Swartz, geçtiğimiz yıl 11 Ocak 2013′te, New York Brooklyn’deki evinde kendisini asarak intihar etmişti. 

2014-05-02 11-51-44 Ekran görüntüsü
Aaron Swartz’la ilgili belgesel Haziran ayında gösterime girmeye hazırlanıyor. Yönetmenliğini Anonymous grubuyla ilgili “We Are Legion: The Story of the Hacktivists” filmiyle tanınan Brian Knappenberger’in yaptığı Swartz belgeseli “İnternetin Öz Oğlu – The Internet’s Own Boy” adıyla gösterilecek. Knappenberger bu belgesel için gerekli olan 75.000 $’lık fonu kitlesel fon toplama ağı Kicstarter üzerinden başlattığı projeyle toplamıştı.
 

The Internet’s Own Boy – Excerpt from Brian Knappenberger on Vimeo.

Alternatif Bilişim Derneği İntihar Eden Amerikalı yazılımcı, yazar, insan hakları ve İnternet aktivisti Aaron Swartz’ı yazdı

(1986 – 2013)

Amerikalı yazılımcı, yazar, insan hakları ve internet aktivisti Aaron Swartz, 11 Ocak 2013′te, New York Brooklyn’deki evinde kendisini asarak intihar etti. Daha 26 yaşındaydı, ama kısacık hayatına çok şey sığdırmıştı: Henüz 14 yaşındayken XML üzerinde çalışarak, bugün devasa internet içeriklerini düzenli olarak izlememizi mümkün kılıp hepimizin hayatını kolaylaştıran RSS’in ilk sürümünün geliştirilmesine katkıda bulunmuştu. Artık bir fenomene dönüşmüş olan internet platformu Reddit’in kurucularından biriydi. Lawrence Lessig ile beraber “Creative Commons” lisansını inşa eden ekibin içindeydi. İnternette sivil hak ve özgürlükleri savunan, çok sayıda kampanyanın etkili bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayan Demand Progress’in kurucusuydu (http://demandprogress.org/).

-Aaron_Swartz_profile

Ama çoğumuz onu, ABD’nin haddini aşan, diğer ülkelerin hukuksal bağımsızlığını ihlal edecek, şirketlere interneti sansürleme yetkisi verecek SOPA ve PIPA yasa tasarılarının, büyük bir internet aktivizmi başarısıyla boşa çıkarılmasını sağlayan küresel internet grevi kampanyasının başlatıcılarından biri olarak tanıdık. Bu kampanya internet aktivizminin tarihine geçti ve daha sonra yine internet tarafsızlığını tehdit eden ticaret anlaşması ACTA, internetin kontrolünü devletlere vermeye çalışan BM ve ITU’nun WCIT konferansı karşıtı kampanyalara örnek ve ön ayak oldu. Aaron Swartz’ın yaratıcılığı, sorumluluğu ve duyarlılığı, ama her şeyden önce bilginin özgür dolaşımı ve erişimine duyduğu bağlılık hepimize ilham verdi.

Aaron Swartz’ın, intihar etmesi çok üzücü, ama sıradan ve sadece “kişisel” bir olay değil ne yazık ki. Swartz, bir süredir FBI tarafından ciddi bir taciz altındaydı. Akademik dergilerde yayınlanmış makaleleri çevrimiçi olarak (ve genellikle fahiş fiyatlara) satan JSTOR adlı sistemden çok sayıda makaleyi ücretsiz paylaşmak amacıyla indirdiği iddiasıyla tutuklanmış ve ABD Adalet Bakanlığı’nca 35 yıl hapis ve 1 Milyon dolar tazminat cezasına çarptırılması istemiyle hakkında bir dava açılmıştı. Davası Nisan ayında görülecekti. Swartz bu makaleleri Massachusettes Institue of Technology (MIT) yerleşkesindeki kayıtlı bir bağlantıyı kullanarak indirmişti. JSTOR makaleleri paylaşmadığı için dava açmaktan vazgeçti ama MIT aynı basireti gösteremedi ve Adalet Bakanlığı’nın ne zamandır aradığı fırsatı onlara sundu; bu ölçüsüz dava böyle açıldı.

Devamını okumak için tıkla: 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir