#IJF14: Veri Gazeteciliği’nde küresel gelişmeler

İtalya’nın Perugia şehrinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen  Avrupa’nın en büyük Uluslararası Gazetecilik Festivali (International Journalism Festival )   başladı. Panelde The New York Times, The Daily Mirror, Twitter, Ask Media, Knight Mozilla ve bir çok farklı kurumdan 25 uzman panelist, eğitmen yer alıyor. 

Perugia /İtalya
info@dagmedya.com

Bmj-vv8IUAAZqbd

30 Nisan’da başlayan etkinlik 4 Nisan pazar gününe kadar sürecek. Festivalin ağırlıkta atölye ve panel konularını son dönemin oldukça trend başlıkları arasında olan  Veri Gazeteciliği ( Data Journalism) oluşturuyor.

Avrupa Gazeteciler Merkezi (The European Journalism Centre), Open Knowledge Foundation ve Uluslararası Gazetecilik Festivali ( International Journalism Festival ) katkılarıyla oluşturulan etkinlikte dünya genelinde çok sayıda Veri gazetecisi ve veri uzmanı  yer alıyor. Festivalin en dikkat çekici tarafı ise üçüncü en büyük veri gazeteciliği etkinliği olması. 

Veri gazetecileri, uzmanlar, eğitmenlerin yer aldığı panelin üçüncü günü sürerken  konuşmaların ve atölyelerin başlıca konuları arasında;  gazetecilikte veri güdümlü acil durum haberciliği yaparken excel tablo kullanma, sosyal medya kullanımı, görselleştirme, haritalama teknikleri.

Ücretsiz olan atölye çalışmalarında yoğun katılımcı var.  Etkinliği #DDJSCHOOL hastag’i ile takip edebilirsiniz.

Canlı izlenebileceği gibi kaçıranlar için geriye dönük Youtube kanalından da izlenebilir

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir