1 Mayıs Bilançocu| ÇHD: 250 gözaltı, 50 yaralı

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul’daki gösterilerde 250 kişinin gözaltına alındığını, 50 kişinin ise yaralandığını belirtti. Ankara’da ise gözaltı sayısı 102 olarak açıklandı.

İstanbul Tabip Odası’nın resmi twitter hesabından atılan tweetlerde ise, olaylarda en az 4 kafa tramvası, 1 kol kırığı ve yüzlerce yaralanma olduğu belirtildi.

 

İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

1 Mayıs 2014 günü, polis copu, plastik mermi, tazyikli su, biber gazi ve fişeği sebebiyle oluşan yaralanmalardan İstanbul Tabip Odasına  ulasan bilgiler aşağıdaki gibidir.

1 Mayıs 2014  günü En az 4 kafa travması,

1 kulak kesisi

1  kol kırığı

1 bacak kırığı

15-20 gaz kapsülü ile yaralanma

Yüzlerce gaz maruziyeti nedeniyle klinik başvurusu 

1 göz kaybına yol açabilecek göz yaralanması meydana gelmiştir.

İSTANBUL TABİP ODASI

İstanbul Valiliği İl Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü‘nden yapılan yazılı açıklamada, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında kamu düzenini bozan yasadışı eylemlerde 19’u polis memuru olmak üzere toplam 90 kişi hastanelere tedavi görmek üzere intikal etmiştir. Halen 23 yurttaşımız müşahade altında tutulmakta olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır” denildi. Devamında, “Kutlamalar için yapılan müracaatlara Valiliğimiz tarafından Yenikapı yönünde gerekli izin verilmiş ve 300 adet otobüsün de ulaşımı kolaylaştırmak üzere tahsis edildiği bildirilmiştir. Ancak Taksimısrarı doğrultusunda sabah 08.00’dan itibaren şehrin muhtelif yerlerinde polisle çatışmaya girilmiş ve yapılan müdahalelerde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren farklı yapılarda eylemci gruplara mensup 142 eylemci gözaltına alınmış olup haklarında adli makamlarca yasal işlemler başlatılmıştır.

Ayrıca emniyet güçlerimiz tarafından yapılan kontrollerde 8 adet el yapımı bomba ile birlikte bol miktarda eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan malzeme ve molotof ele geçirilmiştir. Saat: 14.00 itibariyle trafik akımı ile ilgili alınan kısıtlayıcı tedbirler çok büyük oranda kaldırılarak ulaşımda normal seyre dönülmüştür.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir