Beşiktaş, Mecidiyeköy, Şişli ve Okmeydanı’nda polis saldırısı

Şişli’deki DİSK binası önünde toplanıp 1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e yürümek isteyen işçilere polis saldırdı. Aralarında gazetecilerin de olduğu onlarca kişi yaralandı, gözaltı sayısı 100’ün üzerinde.

13:50 DİSK binasına biber gazıyla saldırı sürüyor. Bina gaz altında. Okmeydanı’nda da hastane içine kadar gaz bombası atıldı.

13:00 Aralarında omurga, kol, bacak kırığı ve göz yaralanmasının da olduğu 17 kişi Okmeydanı Hastanesi’nde tedavi görüyor.

12:50 ÇHD, gözaltı sayısının 100’ün üzerinde olduğunu açıkladı.

12:45 Milliyet’te yer alan habere göre, Şişli çevresinde bazı bıçaklı ve sopalı kişiler 1 Mayıs kutlamasına katılmak isteyenlerle karşı karşıya geldiler. Eli sopalı ve bıçaklı kişiler ara sokaklarda bekliyor.

12:30 Şişli ara sokaklarda barikatlar kuruldu, polis gaz bombasıyla saldırmaya devam ediyor.

11:00 DİSK önünde toplanan işçilere polis dağılmaları yönünde anons yapıyor. Kortejin en önünde HDP’den Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel, CHP’den Sezgin Tanrıkulu, Süleyman Çelebi, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş var.

10:00

Okmeydanı hastene civarında çatışmalar yaşanıyor. Yoğun gaz bombasına eylemciler barikat ve taşlarla karşılık veriyor.

09:25

Okmeydanı Hastanesi önünde gruplar toplanmaya başladı.

09:00

Türk-İş Sendikası yaklaşık 30 kişilik bir grupla Taksim Meydanı’na çelenk bırakıyor.

08.50

Beşiktaş’ta polis müdahalesi başladı. TOMA ile müdahale ediliyor. 

08:45

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal polislerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutladı. Daha sonra, polisleri müdahale etmemesi ve gaz kullanmaması konusunda uyaran Tanal “AİHM kararlarına göre işçiler gösteri ve yürüyüş hakkına sahiptir” dedi. Tanal ve bazı göstericiler polis barikatı önünde oturma eylemi yaptı. 

08:30

Halaskargazi Caddesi ve Taksim Meydanı’na çıkan bütün ara sokaklar polis barikatıyla kapatıldı.  3 TOMA ve çevik kuvvet ekipleri de kalkanlarıyla bekleyişini sürdürüyor.

08:26

Okmeydanı Şark Kahvesi’nde ara sokaklardan çıkan eylemciler polise havai fişek atıyor. Polis henüz herhangi bir müdahalede bulunmadı.

08:00

Polis İstanbul Valiliği’nin emriyle Halaskargazi Caddesi’ni Mecidiyeköy’den itibaren bariyerlerle trafiğe kapattı. Ancak kapatılan caddede Lape Hastanesi ve Şişli Etfal Hastanesi vardı. Polis bariyerlerden kimseyi içeri geçirmeyince hastaneye gitmek isteyenlerle sert tartışmalar yaşandı.

07:46

Barbaros Bulvarı girişinde bulunan CHP otobüsü polis tarafından çektirildi. Ancak oturma eylemi yapanlar buna engel olmak istedi. Partililer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun İstanbul’a gelmesi halinde bu otobüslerden birini kullanacağını, diğerinin ise basın mensuplarına ayrıldığını ifade etti. Ancak polis dünden bu yana otobüslerin kaldırılmasını istediklerini ancak uygulanmadığını belirterek çekici çağırdı. Polisin otobüsü çektirdiği halat koptu. Polise engel olmak isteyen iki kişi gözaltına alındı. Değiştirilen halat ile birlikte CHP otobüsü bulvar girişinden çekildi.

07:20

CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı önünde toplanan grup ile polis karşı karşıya geldi. Polis toplanan gruba dağılma çağrısı yapıyor.

07:00

Taksim İstiklal Caddesi’nde bir çok dükkan kapalı.

06:50

DİSK üyeleri Şişli’deki genel merkez önünde toplanmaya başladı.

06:30

Beşiktaş Belediye başkanı Murat Hazinedar saat 06.30 sıralarında meydanda görev yapan temizlik işçileri ile Cumhuriyet Anıtına çelenk koydu. Hazinedar’la çelenk koymak için Cumhuriyet Anıtı’na giden işçilerin çalı süpürgelerini yanlarına almalarına izin verilmedi. 

DİSK üyeleri toplanmaya başladı

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, Şişli’deki genel merkez binası önünde toplanmaya başladı. Gece saatlerinde genel merkez binasına gelenlerin ilerleyen saatlerde artması bekleniyor.

Bariyerler kuruldu

İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamayla Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasının ardından, günler öncesinden Taksim ve çevresine getirilen demir polis bariyerleri, saat 00.30’dan itibaren belirlenen noktalara kurulmaya başlandı. Görevliler önce Taksim Cumhuriyet Anıtı ve çevresini kapattı. İlerleyen saatlerde de kademeli olarak Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan yollara bariyerler kuruldu.

Turnikelere bant çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Mayıs nedeniyle daha önceden belirlediği ulaşım tedbirleri kapsamında, bazı metrobüs ve metro duraklarının turnikelerine güvenlik şeridi çekildi.

TOMA’lar bekliyor

Güvenlik önlemlerinin alınacağı bölgelere de, gece saatlerinden itibaren ‘akrep’ diye tabir edilen zırhlı polis araçları ile TOMA’lar görev yerlerine konuşlandırıldı.

Takviye polisler İstanbul’da

Türk Hava Yolları’na ait uçaklarla saat 02.30’dan itibaren Samsun, Erzurum, İzmir ve Kars’tan çok sayıda çevik kuvvet polisi İstanbul’a geldi. Polisler daha sonra Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bekleyen otobüslerle, görev yapacakları noktalara götürüldü.

(Bianet, T24, İnternet Siteleri, Dağ Medya)2014-05-01 10-41-12 Ekran görüntüsü

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir