Avusturya’nın Eurovision adayına karşı transfobik kampanya

Avusturya’nın Eurovision adayı trans Conchita Wurst‘ün yarışmaya katılmaması için Rusya, Ermenistan ve Belarus‘ta imza kampanyası başlatıldı.

Bu seneki Eurovision’da Avusturya adına yarışacak drag queen Conchita Wurst, şimdiden bazı ülkelerin hedefi haline geldi. Homofobik ve transfobik yasalarıyla bilinen Rusya‘nın başı çektiği, Wurst karşıtı kampanyaya Ermenistan ve Belarus da eklendi.

fotoğraf: www.salzburg.com

fotoğraf: www.salzburg.com

Aile değerlerine zarar verir

Rusya’da bir ‘aile’ örgütü, Wurst’ün televizyona sakallı bir kadın şeklinde çıkacak olmasını “Rusya’daki aile değerlerini zedeler” açıklamasıyla imza toplamaya başladı. Belarus da benzer bir açıklama yaparak bunun ‘normal‘ olmadığını söyledi.

Ermenistan’dan da Wurst’ün Eurovision’da çekilmesi gerektiği şeklinde benzer ‘klişe’açıklamalar gelirken, Ermenistan’ın Eurovision adayı Aram MP3, “Kadın mı erkek mi, karar versin” dedi.

‘Drag queen’ terimi, performans amacıyla kadın kıyafetleri giyerek sahne alanlar için kullanılıyor. Eşcinsel olduğunu açıklayan Conchita Wurst ise şarkısında nasıl drag queen olmaya karar verdiğini anlatıyor.

Eurovision tarihinde 1998 yılında İsrailli trans şarkıcı Dana International, ‘Diva’ şarkısıyla zafere ulaşmıştı. Geçen sene de Finli şarkıcı Kristia Siegfrids, sahnede kadın dansçılarından birini öpmüştü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.