Belediye geri adım attı, Kuzguncuk Bostanı korunacak

Kuzguncuk sakinlerinin çevre duyarlılığı  bir kez daha sonuç verdi. Kuzguncuk Bostanı’nda ‘budama’ adı altında ağaç kesen ve tarihî alana hobi bahçesi yapmayı planlayan Üsküdar Belediyesi geri adım attı. Kuzguncuklular Derneği üyeleri ve Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Ali Faik Kaptan’ın da aralarında bulunduğu 20 kişilik grup Üsküdar Belediyesi yetkilileri ile görüştü. 

Hatice Şen/ Kuzguncuk
info@dagmedya.com

2014-04-27 00-07-17 Ekran görüntüsü

Kuzguncuklular Derneği ile Park Bahçeler Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı görüşme sonucunda mutabakata varıldı. Dernek yetkilileri, bostanın orijinal halinde korunacağı sözünü aldı. Buna göre ormanlık alan korunacak, çay bahçesi yapılmayacak. Girişte ekim yapılan alan ve küçük meydan yeniden düzenlenecek. Görüşmenin olumlu geçtiğini belirten dernek yetkilileri, belediyenin bostanla ilgili yapacağı her proje için Kuzguncuklulardan görüş alacağını söyledi.

Kuzguncuk Mahallesi muhtarı Ali Faik Kaptan, Kuzguncuk’un yapılaşmaya ve yeşili kaybetmeye karşı olduğunu belirterek 30 senedir mücadele verdiğini ve hiçbir demokraside halka rağmen bir şey yapılamayacağını ifade etti. Belediyenin bu konuda çok hassas davranması gerektiğini belirten Kaptan, ben yaptım oldu tavrının yanlışlığına dikkat çekti.

Kuzguncuklular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayfer Fatma Çelik de bostanın korunmasını istedi. Kuzguncuk’ta doğup büyüdüğünü anlatan Çelik şöyle devam etti: “1992’de buranın betonlaşmasına babam engel oldu. Dozerlerin önünde durdu. Şimdi de ben duruyorum. Böyle ağaçları keserek ne yapmaya çalıştıklarını anlamıyoruz. Biz burada ağaçları koruyoruz. Zaten burası 3 yıldır halka açıldı. Önceden fidanlık olarak kullanılıyordu.” Bostanın Fethi Paşa Korusu gibi yapılmak istendiğini aktaran Çelik şu bilgileri verdi: “Sabahleyin ziraat mühendisleri geldi. Buradaki otların bile toplanmasını uygun bulmadılar. Çünkü otlar ağaçları besliyor. Bütün komşularla buradayız. Yerel yönetim, halk adına yönetmek demektir. Yani halka ‘benim kulağım sende, sen söyleyeceksin ben yapacağım’ demektir. Belediye kulağını bize çevirirse ne istediğimizi duyar.” Alanda Hıdırellez, Aşure gibi organizasyonlar yaptıklarını belirten Çelik, belediyenin sadece bitki yetiştirilen yerleri düzenlemesini talep etti.

Suadiye’den bostanı korumak için gelen Timur Danış, ormanlık alanın yapılaşmaya açılmaması için yıllardır uğraştıklarını dile getirdi. Çocukluğunun bostanda geçtiğini anlatan Çetin, “Hep bostan olarak kalsın istiyoruz. Çocukken incir çalmaya gelirdik. Çocuklar için en masum macera yeri burası. Çocuklar domatesi fabrikada yetiştiriliyor sanıyor. Patika kavramını unuttuk. Burada patika, kaplumbağalar, yılanlar var. Çocuklar doğayı tanıyor. Fethi Paşa Korusu gibi olmasına karşıyız.” dedi.    

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.