Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın açıklamasına tepkiler

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 52. kuruluş yıldönümü töreninde konuşan AYM Başkanı Haşim Kılıç’a konuşması nedeniyle muhalefetten destek gelirken Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) konuşmaya tepki gösterdi.

Haşim Kılıç

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç‘ın hükümete yönelik ağır eleştiriler içeren açıklamalarına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın açıklamaları gösteriyor ki Türkiye’ni yeni bir muhalefet partisi olmuştur. Muhalefet partilerinin dolduramadığı boşluğu Anayasa Mahkemesi Başkanı doldurmaya niyetlenmiş görünmektedir. Hayırlı olsun diyorum. Emekliliğine 10 ay var, demek ki yeni arayışlar içinde” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek:  “Üslup yargı makamına yakışan üslup değildi. Kimse oraya haşlanmak, tokat yemek ve azarlanmak için gitmedi.Gömlek değiştirmek’ gibi ifadeler siyasi ifadelerdir. Yüksek mahkemenin kuruluş gününde kişisel kanaatiniz bu bile olsa konuşulacak ifadeler değildir” ifadesini kullandı.

Gazeteci Nazlı Ilıcak: “Hep tekrarlanır ya ‘Namuslular da namussuzlar kadar cesaretli olsa’ diye. Ben Haşim Kılıç’ı dinlerken böyle bir kanaate sahip oldum. Toplumun yüzde 50′ye, hatta 60′a yaklaşan bir kısmı yargıya karşı saldırılardan, hukukun zedelenmesinden dolayı endişeye, ümitsizliğe kapılmış durumda. Bu kesim, namuslu hâkimler de var düşüncesine kapıldı. Umudu tükenenlere umut verdi Haşim Kılıç.”

Mustafa Şentop (AKP Genel Başkan Yardımcısı): Yakışıksız ve sığ değerlendirmeler. Bu işler cübbeyle olmaz, cübbesini çıkartsın siyasete girsin.

Selahattin Demirtaş (BDP Eş Genel Başkanı): AYM Başkanı söylemesi gerekeni söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan’ın AYM Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir.

Gürsel Tekin (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner. Yargının derdest edildiği, hukuk tanımazlığın had safhada olduğu, benim yargım senin yargın diye ayrıştırıldığı bir ortamda AYM Başkanı’nın yapmış olduğu açıklama, hukuk insanlarına, demokrasi ve özgürlük beklentisi olanlara moral vermiştir. Gecikmiş bir konuşma olmasına rağmen, hukuk adına kendisini kutluyorum. Tarihin çöplüğüne gidecek olan adalete sahip çıkanlar değil, adaleti yok sayanlar, yolsuzluk yapanlar, toplumu ayrıştıranlar, özgürlükleri kısıtlayanlardır.

Aslı Aydıntaşbaş (Gazeteci): Haşim Kılıç güzel konuşmuş. Ayyy ne zor paranoyak ve kendi aksine aşık olan bir iktidara demokrasinin temel kavramlarını öğretmeye çalışmak.

Can Dündar (Gazeteci): Haşim Kılıç, Başbakan’a yeni yolsuzluk atfetti: “Vicdan yolsuzluğu.” Ağır. Cüzdan yolsuzluğu kadar ağır.

Hayko Bağdat (Gazeteci): Başbakan’ın yüzüne karşı bu sözler söylenmeyeli çok uzun zaman olmuştu. Bravo Haşim Kılıç. Haşim Kılıç konuşurken herkes elindeki kitapçığı okuyor gibi yapıyor. Yaramaz çocuklar gibiler 🙂

Atilla Sertel (Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı):Kalem Kılıç’tan keskindir cümlesini ters kepçe yaptı, kafasına geçirdi… Hukuku hiçe sayanlara ders olacak bir konuşma. Türkiye yüreklensin.

Ali Rıza Öztürk (CHP Mersin Milletvekili): AYM Başkanının konuşmasını dinleyin. Türkiye’nin hukuk devleti olup olmadığını, Türkiye’de hukuk güvenliği olup olmadığını görün. Başbakan’ın konuşmadan çok rahatsız olduğu her halinden belli oluyor. Bakalım AYM Başkanının sert konuşmasına Başbakan ne diyecek? Başbakan’a soru; AYM Başkanının konuşması milli midir? Açık seçik bellidir ki Kılıç’ın konuşmasının hedefinde Başbakan vardır.

Şamil Tayyar (AKP Gaziantep Milletvekili): Haşim Kılıç Abdüllatif Şenerleşti, artık o da tarihin çöplüğündedir. Haşim Kılıç’ın açıklamaları Başbakanın cumhurbaşkanı olmasını daha zorunlu hale getirmiştir. Çankaya seçimi yeni istiklal mücadelesinin en önemli evresidir.

Refik Eryılmaz (CHP Hatay Milletvekili): Bir AYM Başkanı’nın yapması gereken bir açıklamaydı. Hukuku, yargıyı rahatlatacak bir açıklama.

Melda Onur (CHP İstanbul Milletvekili): Cumhurbaşkanı azcık, RTE ve bakanlar hiç alkışlamadı 🙂

Nurcan Akad (Gazeteci): Hukukun, evrensel hukuk normlarının hatırlatılması, kayda geçirilmesi çok iyi oldu. Haşim Kılıç çok güçlü bir konuşma yaptı.

Adnan Boynukara (Adalet Bakanı Danışmanı ): Eleştirilere “sığ” demek yerine, keşke bahsettikleri kararın nasıl alındığını da açıkça ifade edebilseler… Birisi; kanunla HSYK başkanına verilen yetkiler ile tüzükle AYM başkanına verilen yetkileri karşılaştırmayı düşünür mü? Ülkenin seçilmiş başbakanının cevap verme şansının olmadığı yerde söylenen “lafları” kahkaha atarak destekleyen yargı mensupları kim acaba? Kafayı kurcalayan soru; başkan bu konuşmayı tek başına mı, AYM üyeleriyle birlikte mi veya üyelerin dışında birleriyle birlikte mi yazdı?

Yekta Kopan (Yazar):Cumhurbaşkanı ve Başbakan, AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın konuşmasını alkışlamadı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.