Veri depolama çözümleri üreticisi Seagate: Dijital Dünyanın Büyüklüğü 2017’de 16 Zettabyte Olacak

Dijital Dünyanın büyüklüğünün 2017’de  16 Zettabyte’a ulaşacağını belirten veri depolama çözümleri üreticisi Seagate’in Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Horn, dijital dünyanın her geçen saniye biraz daha büyüdüğünü belirtti. 

 Veri
2017’de bu büyüklüğün 16 Zettabyte’a ulaşacağını açıklayarak, kullanıcıların veri üretimine geçmesiyle birlikte 2000’li yılların başından bugüne kadar dijital dünyada inanılmaz bir büyümenin gerçekleştiğini, var olan içeriğin paylaşımının da bunda en büyük etken olduğunu söyledi.

Bu gelişimin bulut hizmeti sağlayan firmaları etkileyebileceğine değinen Horn, firmaların operasyon maliyetlerini en aza indirmeye çalışacağını ve yenilikler aramaya başlayacağını söyledi.

Bulut bilişim hizmetlerinin geleceğe dair en önemli yatırımlardan olduğunu belirten Scott Horn, bu alanda hizmet veren firmaların gelecekte kapasite sıkıntısı yaşayabileceğini belirterek, dünyanın en fazla kapasiteye sahip diski olan Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD v4’ü piyasaya sunduklarını açıkladı. Diskin kapasitesi 6TB. Halihazırda satışta olan disklerdeki en yüksek kapasite 4TB ile sınırlıydı.

Seagate 6TB’lık bu disk ile özellikle bulut tabanlı veri merkezlerinin, işletmelerin ve büyük veriye sahip şirketlerin artan kapasite ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

*16Zettabyte= 17.592.186.044.416 GB

*16Zettabyte= 18.014.398.509.481.920 MB

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.