Twitter, Veri Analizi Yapan Gnip’i Satın Aldı

Son dönemde önce arayüzünü değiştiren, arkasından yeni reklam özellikleri tanıtımı yapan ve web tarayıcısında bildirim özelliğini test etmeye başlayan [1] sosya medya devi Twitter, bir yandan kullanıcılarla temasını artırmaya çalışırken bir yandan da kullanıcı verilerini analiz etmek için girişimlerini artırıyor. Bu konuda daha önce çeşitli alımlar gerçekleştiren Twitter’ın şimdi de gerçek zamanlı kullanıcı aktivitesini ölçen Gnip isimli firmayı satın aldığını açıklanmakta. 

Veri Gazeteciliği

Yazan: Çağdaş Aru -turk-internet

2006 yılında kurulan Gnip, 2010’dan beri Twitter ile çalışan 3. parti firmalardan birisi durumundaydı. Kullanıcılar tarafından gönderilen mesajları kaydeden ve analiz yapan bu firma anlık kullanıcı aktivitesi ve kullanıcı eğilimleri konusunda istatistikler oluşturabiliyor ve reklamcılar için son derece önemli raporlamalar yapabiliyordu. Twitter’ın şimdi bu firmayı satın alması da, bu servisi kendi bünyesine dahil etmesi ve reklamcılık yönünü güçlendirmek istemesiyle açıklanıyor. Aralık 2013 itibarıyla 241 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıklayan Twitter, sosyal medya devi olmasına rağmen zarar eden bir firma görünümünde ve bunu değiştirebilmesi için reklamcılık alanında ciddi hamleler yapması gerekiyor. 

Analistler, Gnip tarafından sağlanan verilerin hem Twitter’ın iç operasyonlarında kullanılabileceğine hem de reklamcılara satılabileceğine dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla bu alım, sosyal medya devi için son derece önemli bir adım. Anlaşma şartları ve maddi detaylar açıklanmış durumda ancak Apple’ın geçtiğimiz yıl bir başka Tweet analiz firması Topsy’yi yaklaşık 200 milyon $’a satın aldığı düşünülürse Gnip için de benzer rakamların söz konusu olduğu konuşulmakta. 

Twitter’ın global iş geliştirme ve platformdan sorumlu başkan yardımcısı Jana Messerschmidt konuyla ilgili yaptığı açıklamada Gnip’in şimdiye dek sadece yüzeysel çalışmalar yaptığını, satın almadan sonraysa hem iç operasyonlarda hem de iş ortaklarına çok daha sofistike veri setleri sağlayabileceklerini ifade ediyor. 

[1]- Twitter’da Yeni Özellik; ,Web Tarayıcılarından Bildirim geliyor

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.