Roboski Müzesi ve Anma Yeri Mimari Tasarım Yarışması için başvurular başladı

“Roboskî Müzesi Projesi, alçakgönüllü bir şiir olmalıdır.”

 roboski.jpg

ROBOSKÎ MÜZESİ NASIL OLMALI?

Müze, değeri olan bir şeyi saklamak ve aynı zamanda anlamını paylaşarak çoğaltmak, yaygınlaştırmak içindir. Roboskî Müzesi insanlık dışı bir katliamda yitirilmiş yaşamların değerini saklamak ve onlar uğruna verilen adalet mücadelesini paylaşmak ve çoğaltmak için planlanmıştır. Bu müze katliamın yarattığı derin acıya ve öfkeye rağmen, bir arada ve kardeşçe yaşayabilmenin mümkün olduğunu hatırlamak ve hatırlatmak için yitirilen canların hatıralarına sahip çıkılacağı yer olacaktır. Roboskî Müzesi, bu anlamıyla simgesel bir yapıdır.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ:

Yarışma, ulusal, serbest ve iki aşamalıdır.
Seçici kurul ilk aşamada teslim edilen projelerden en az beş adedini sıralamasız olarak seçecek ve bunu yarışmacılara duyuracaktır. İkinci aşama, seçilen projelerin hazırlanmasında yer alanlar, danışman, asıl ve yedek seçici kurul üyeleri ve Roboskîli ailelerin katılımı ile yapılacak bir çalıştaydan oluşacaktır. Bu çalıştayda, proje ekipleri sunuşlarını yapacak ve her bir proje üzerinde genel tartışma açılacaktır.

Bu çalıştayın amacı, boyutlarının küçüklüğüne rağmen, toplumsal açıdan karmaşıklığı ve gerektirdiği özel hassasiyet açısından ağırlığı sebebiyle Roboskî Müzesi mimari projesinin, ilgili tüm tarafların katılımı ile etraflıca tartışılabilmesi ve Roboskî Müzesi’nin gerçekleştirilmesine katkı koyacak tarafların iletişiminin güçlendirilmesidir. Uygulanacak proje, bu çalıştay sonrasında, sunulan projelerin içerisinden seçici kurul tarafından belirlenecektir. Seçici kurul raporu, ikinci aşama sonunda, her iki aşamayı da kapsayacak şekilde yayınlanacaktır. Seçici kurul raporu ayrıca, gerekirse uygulanmak üzere seçilen proje hakkında, ayrıntılı önerileri de içerecektir.

PROJELERİN TESLİM YERİ, ZAMANI VE ŞARTLARI:

Proje ve ekleri yarışma raportörlüğünün ROBOSKÎ MÜZESİ DERNEĞİ Meşrutiyet Mahallesi Selanik Caddesi No: 82/32 Çankaya / ANKARAadresine 11.06.2014 Cuma günü en geç saat 17.00’ye kadar elden imza karşılığı teslim edilebilirya da PTT, APS veya özel kargo ile adrese teslim olarak gönderilebilir. Gönderilenkargoların en geç 12.06.2014 Pazartesi saat 17.00’ye kadar yarışma raportörlüğüne ulaşması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.