17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü

17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü dolayısıyla Via Campesina bir bildiri yayınladı. Bildiriyi paylaşıyoruz.

Çeviri : Emel Özten

 La Via Campesina Uluslararası Çağrısı:

(Harare, 4 Mart 2014 )

Bizler Via Campesina köylü ve çiftçi mensupları olarak, 17 Nisan’ da çiftçi ve köylülerin mücadelesini yükseltmek, özellikle köylü ve çiftçilerin tohumlarını savunmak için genel eylem ve seferberliğe çağırıyoruz.

17nisan1

Tohum, Gıda Egemenliği mücadelesinin temelidir. Tüm insanları besleyen mahsulün büyüme aşaması -nasıl yetiştirilirse ve kim tarafından yetiştirilirse yetiştirilsin- tohuma bağlıdır. Tohum aynı zamanda görüşü, bilgiyi, tecrübeyi, çiftçi ve köylü topluluklarının kültürel eğilimlerini de aktarmaya aracılık etmektedir.

Yüzyıllar boyunca, tohumlarımız endüstriyel tarım çıkarına özelleştirilip ve tek tip hale getirilip kapitalist çıkarlarca sömürülmüştür. Son yıllarda bu zapturapt altına alma süreci daha da şiddetlenmiş, kendi üretmiş olduğu tohumları kullanan çiftçleri suçlayan yeni Monsanto kanunları endüstriyel üretim tescili olan veya patentli tohumlar ve genetiği değiştirilmiş tohumlar yararına hizmet etmiştir.

Ancak Afrika’da , Asya’da, Avrupa ve Amerika da , gittikçe sömüren ve yok eden, köylü ve yerel halkı topraklarından eden , gıdayı zehirleyen, rant sağlayan tarım sınai sistemi karşısında, mücadele eden ve seferberlik başlatan örgütlenmiş insanların gücü yıldan yıla artmaktadır. Kolombiya’da tescilsiz tohumların imhasına izin veren yasa sonrası ulusal boykot ilan edilmişti, Meksika’da genetiği değiştirilmiş mısır ekim iznine teşebbüs ise açlık grevi ile sonuçlanmıştı. Endüstriyel ve genetiği değiştirilmiş tohum dayatmasına izin veren yeni bir “Yeşil Devrim”e karşı köylü toplulukların mücadelesi tüm Afrika kıtası boyunca devam ediyor. Zengin çeşitte ve sağlıklı tarım yapmaya olanak veren ,iklim değişikliğini önleyen tohumumuzu korumak üzere sürdürdüğümüz mücadelemiz tüm kıtalarda devam ediyor.

Kapsamlı tarım reformunun temeli olması bakımından, agro-ekolojik üretime dayalı tarım modeli mücadelemizde olduğu gibi , çiftçi ve köylünün tohumunu savunma mücadelemiz devam ediyor. Çiftçi ve köylünün tohumu Gıda Egemenliğini olumlamak için tüm dünyaya bıraktığı bir mirastır. Toprak gibi, su gibi, madeni kaynaklar gibi insanların ellerinde kalması gereken müştereklerdendir.

Bu uluslararası günümüzde, ulusötesi şirketleri, endüstriyel tarımı, tarım ilaçları kullanımı ve genetik değişimleri ifşa edeceğiz. Aynı şekilde tüm baskıları, protestoların suç olarak kabul edilmesini , ceza ve suikast girişimlerini reddediyoruz. Baskı uygulayan, kontrol etmeye çalışan , bağımlı hale getirmeye çalışan her olguyu değiştirmek adına mücadelemiz devam edecektir. Mücadelemiz büyüyor ve güçleniyor; halklardan gelen haykırışlara cevap olarak, öfkemizi, dayanışmamızı, enternasyonalizm ve mücadelemizi yaşatacağız.

Tarım endüstrisi modelinin dolaylı sorumlu olduğu, jandarma tarafından vahşice katledilen 19 topraksız Brezilya köylüsü anısına , Via Campesina , 1996 ’dan beri 17 Nisan’ı dünyanın bir çok farklı alanlarında hayat bulan bu mücadeleyi örgütlenme , Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü ilan etmiştir. Via Campesina, aynı zamanda halkların egemenliği için toplumla büyük ve uluslararası bir ittifak oluşumunda iletişim kurmayı amaçlamakta, insan onurunu ve adaleti sarmalayan tarımsal ve sosyal bir model inşa etmektedir.

Bu, Via Campesina’nın tüm üyelerine, arkadaşlarına, ittifaklarına ilgili ülkelerde ve bölgelerde küresel mücadeleyi eylemlerle güçlendirmek için uluslararası çağrısıdır. Eylemlere örnek olarak seferberlikler, toprak işgalleri, tohum takasları, gıda egemenliği fuarları , gıda bağımsızlığı ve tohumlar üzerine forumlar, kültürel etkinlikler ve benzerlerini verebiliriz. Tüm dünya çapında bir farkındalık yaratabilmek için bu eylemlerle ilgili bizleri bilgilendirmenizi ve detayları paylaşmanızı bekliyoruz. Dünya üzerinde yer bulacak bu eylemlere ilişkin harita yayınlanacaktır.

Mücadeleyi küreselleştir ! Umudu küreselleştir !

www.viacampesina.org

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.