Pulitzer ödülleri, gazetelerin okuyucularını arttırmada yardımcı oluyor mu?

Eski New York Times Blogger’ı  Nate Silver veri güdümlü haber sitesi FiveThirtyEight ‘da  2004- 2013 yılları arasında Pulitzer ödülleri kazanan gazeteler ile okuyucu davranışlarını inceleyerek, ödüllerin gazete sirkülasyonunda ne kadar etkili olduğunu ya da olamadığını ele aldı.

Bu yılın, 2014 Pulitzer ödülleri Pazartesi öğleden sonra açıklandı.  Tüm finalistleri ve gazetecilik ödülleri kazananları tebrik ediyoruz diyen Silver,  FiveThirtyEight sitesi olarak yüksek kaliteli gazeteciliği önemsediklerini,  gazetelerin finansal açıdan başarı gösterdikleri kadar gazetecilik kalitesinin de aynı oranda başarılı olmasını ümit  ediyoruz diyerek sürdürüyor yazısını.
 
Silver, Pulitzer ödülleri ile ticari başarının herhangi bir ilişkisi olup olmadığını verileri kıyaslayarak ele alıyor.   
50 Amerikan gazetesinin 2004 yılından itibaren sirkülasyonları inceleniyor ve 2013 yılına kadar ne kadar düşüş ya da artış olduğunu inceliyor. Gazetelerin sirkülasyonunda düşüş olduğuna dikkat çekiyor. 2004’den 2013 yılları arasında edindiği veriler gazetelerin okuyucu kaybettiği yönünde.  Silver, ayrıca 1990’dan beri  Pulitzer ödülü kazananları ve finalistlere yönelik veriyi de inceliyor. Github‘da da veriye ulaşılabiliniyor.

 The New York Times‘ın 1990 yılından itibaren 117 ödül kazandığını ve finalist olduğuna yer veriyor. Gazetenin 2004-2013 yılları arasında basılı yayıncılıkta yüzde 35 oranında sirkülasyon kaybı yaşadığına ancak dijital üyelik satışlarının  yüzde 67 oranında arttığını belirtiyor. 

Fakat tüm ödül kazanan ya da finale kalan gazetelerin aynı sonucu yaşamadığını görüyoruz diyor.  Washington Post, 1990 yılından bu yana 100 Pulitzer kazanıyor ve finalist konumda ama toplam tirajı 2004- 2013 yılı  arası yüzde 38 ile düşüşte. (Dijital abonelik dahil) Los Angeles Times‘da  85 Pulitzer kazanan ve finalist konumunda ve yüzde 34 düşüş  var aynı dönemlerde ve  Boston Globe, 41 Pulitzer kanıyor ve finalist konumunda ve yüzde 45 düşüş söz konusu yine  aynı dönemlerde. 

Genel olarak, Pulitzer ödülleri ve sirkülasyon etkisi aşağıdaki grafikte de ilişkilendirildiği gibi karışık. Grafikte New York Times’ın istisna olduğu görülüyor. Dijital abonelik, süreleri & diğer gazeteler için de sayılabilir olmadığına  aksi durumda korelasyon yerine sıfır olurdu.açıklaması belirtiliyor.
Grafik: http://fivethirtyeight.com/datalab/do-pulitzers-help-newspapers-keep-readers/

Grafik: http://fivethirtyeight.com/datalab/do-pulitzers-help-newspapers-keep-readers/

Bunun anlamı  bir ekonomi strateji olarak kaliteli gazeteciliğin unutulması mıydı?  Veriler böyle demiyor. Pulitzer ödülleri ve sirkülasyon arasında bağlantı var. ( 50 gazete üzerinden oluşturulan korelasyonun 53. de )  Sadece 10 yıl öncesinden bu ilişkinin değişmediğini gösteriyor. Veriler incelendiğinde gazetelerin çoğunluğunda düşüş yaşandığını görüyoruz. Ödül kazananın da ödül kazanmayanın da   okuma tirajlarında sıkıntılar yaşadığını anlıyorsunuz.

Kaliteli gazetecilik adına bu sonucu negatif olarak görebilirsiniz, Pulitzer ödülü kazananlarda bu potanın içinde. Pozitif açıdan bakmak gerekirse , hemen hemen tüm gazeteler mücadele veriyor okuyucularını korumak ve varlıklarını sürdürmek için ama özellikle Pulitzer ödülü kazanan yayınlar okuyucu sayısını arttırmayı sürdürüyor aynı zamanda mücadele verirken. 

Bu sadece tek unsur değil tabii ki,  içinde bulunduğumuz dijital çağda bunu tüm faktörleri ile gözlemlemek kolay değil. Farklı unsurlar var sirkülasyonun, okuyucu tabanının erimesi ile ilgili.  Verileri buradan sizin için de aktarıyoruz, kendinizde analiz edebilirsiniz. 

Haberin orijinalini okumak için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.