“Futbolseve​rlerin kişisel bilgilerin​i, tuttukları takımları beyan etmeye zorlanmala​rı özel hayatın gizliliğin​in ihlali değil midir?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Passolig kart hizmetlerine yönelik meclise  yazılı soru önergesi sunarak, bu uygulamanın futbolseverlerin özel hayatlarının gizliliğini ihlali olup olmadığını sordu.

chp-sezgin-tanrikulu-t4

Önerge şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİBAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇtarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Passolig adı altında, maçlara giriş için, zorunlu haline getirilen kartın, banka-kredi kartı özellikleri taşırken, senelik 15-40 lira kart parasının Aktif Bank’a ödeneceği bilgisi de basında yer almıştır. Ayrıca, kartların kullanımından doğan “hizmet bedeli”nin maç başına 2 lira olarak tahsil edileceği, dolayısıyla bilet fiyatları artacağı ve kartların alınabilmesi için 5 lira gibi bir kargo ücreti ödeneceği bilgisine de yer verilmiştir.

Türkiye’de artık statta maç izlemek için anne kızlık soyadına kadar bütün bilgilerin Aktif Bank’a beyan edilmesinin zorunlu hale geldiği ve deplasman yasakları gibi engeller de eklenince, bir takımın maçına gitmiş seyircinin artık başka takımın maçlarını ancak televizyondan izleyebileceği, dolayısıyla, Aktif Bank’ın müşterisi yapılan vatandaşların farklı takımı tutan bir arkadaşıyla maça gidemeyeceği de yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Bu bağlamda;

1-Futbolseverin Passolig kartı için yıllık 15-40 TL aidat ve maç başına 2 TL ödeyecekleri iddiası doğru mudur?

2-Passolig kartın, banka-kredi kartı özelliklerini taşıyacağı iddiaları doğru mudur?

3-Passolig kart hizmetlerinin neden birden fazla banka tarafından verilmesi sağlanmamıştır?

4-Passolig kart hizmetlerinden beklenen gelir ne kadardır?

5-Passolig kart hizmetlerinin Aktif Bank’a verilmesi hangi ihale usulü ile gerçekleşmiştir?

6-Futbolseverlerin kişisel bilgilerini, tuttukları takımları beyan etmeye zorlanmaları özel hayatın gizliliğinin ihlali değil midir?

7-E-bilet uygulamasının amacı nedir?

8-Türkiye genelinde illere göre 2013 yılı spor müsabakalarında statlarda meydana gelen olay sayısı nedir? Bu olayların çıkma sebepleri nelerdir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.