Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağan’dan negafit’e çevirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu  Moody’s Türkiye’nin kredi notu görünümün “durağan”‘dan “negafit”‘e  çevirdi. 

Moody’s‘in resmi sitesinde yer alan haberde, “Türkiye’nin dış finansman durumu üzerindeki artan baskı, yerli ve küresel yatırımcıların güvenini olumsuz etkiliyor. Belirsiz politika ortamından dolayı Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentileri orta vade için zayıfladı” dedi. Kararın ardından uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşlerin de etkisiyle dolar kuru 2.12 TL’ye kadar yükseldi.

2014-04-11 11-46-00 Ekran görüntüsü

Ekran Görüntüsü – https://www.moodys.com/research/Moodys-changes-outlook-on-Turkeys-Baa3-government-bond-rating-to–PR_296615

Dolar dünü 2.0980 TL’den tamamlamış, Borsa da güne yüzde 1.38 kayıpla 72 bin 144 puandan başladı. Moody’s’in açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin diğer benzeri notu alan ülkelere göre ekonomisinin daha güçlü ve büyük olmasının, notunun mevcut düzeyinde korunmasında etkili olduğu belirtildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da 7 Şubat’ta, Türkiye’nin “durağan” olan not görünümünü “negatif”e çevirmişti. S&P, Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu ise korumuştu. Fitch ise herhangi bir değişiklik yapmamıştı.

Haberin İngilizcesini buradan okuyabilirsiniz..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.