Hasta Mahpus Ergül Çiçekler’den tahliye edilmesi için dilekçe yazması istendi

MEHMET BİLBER
ANKARA- Kocaeli F tipi cezaevinde kalan hasta mahpus Ergül Çiçekler’den hastalığı nedeniyle tahliye edilmesi için dilekçe yazması istendi. Adli tıp raporuyla sabit, Wernike-korsakof rahatsızlığı bulunan Çiçekler yeniden muayene edilmek için hastane hastane dolaştırıldı. En ufak sarsıntıda büyük krizlere neden olan FMF (Akdeniz Anemisi) hastalığı Çiçekler’i ölümle burun buruna getirdi.

Hasta Tutsaklara Özgürlük

Ergül Çiçekler, 1996 yılında TKEP/L üyesi olduğu iddiasıyla yakalanarak tutuklandı. Yaklaşık 7 yıl süren dava sonucu idama mahkum edilen Çiçekler’in cezası, müebbet hapse çevrildi. Ümraniye Cezaevinde bulunan Çicekler, 19 Aralık 2000’de yapılan ve 30 tutuklunun hayatını kaybettiği kanlı ‘Hayata Dönüş’ operasyonundan sonra Kocaeli F tipi cezaevine nakledildi. Tecrit koşullarını protesto eden Çiçekler 500 gün süren ölüm orucunun sonunda Wernike-korsakof hastalığına yakalandı, hastalığıyla ilgili hiçbir tedavi uygulanmadı. Yaklaşık 7 yıl önce Adli Tıp Kurumu, Çiçekler için Wernike-korsakof raporu hazırladı. Aynı zamanda kalıtsal bir hastalık olan FMF (Akdeniz anemisi) hastası olan Çiçekler hapishane koşullarının da etkisiyle ağır FMF atakları geçirdi.

HAYATİ TEHLİKESİ VAR

Bundan 2 ay önce savcılık, Çiçekler’den hastalığından dolayı cezasının ertelenmesi için bir dilekçe yazmasını istedi. Dilekçesini gönderen Çiçekler’in rahatsızlığının tespiti için doktor raporu istendi. Adli tıp tarafından ‘iyileşmeyen bir rahatsızlık’ olarak not düşülen Korsakof raporuna rağmen Çiçekler önce cezaevi aracıyla Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Buradaki muayenede kendisiyle çok ilgilenilmediğini yakınlarına anlatan Çiçekler bu kez de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine götürüldü. En ufak sarsıntılarda bile krize girmesine neden olan hastalığı nedeniyle 

“SAĞ ÇIKSAM BİLE…”

Çiçekler bu hastane yolculuklarının ardından FMF atağı geçirdi. 4 gün süren atak ilaçlarla yatıştırılamayınca iğne ve serumla müdahale edildi. Durumu geçici olarak iyileşen Çiçekler bir süre sonra daha büyük bir atak geçirince 112 acil ekipleri müdahale etti. Çiçekler’in durumunun hala kritik olduğu öğrenildi. Çiçekler yakınlarına yazdığı mektupta durumu şöyle anlattı: “Wernike-korsakof hastalığı iyileşmez bir meret ne diye aynı testler yapılıyor. Bu hastalık uzaktan anlaşılmıyor ama işte 20 dakikalık sarsıntılı bir yolculuk bile çok ciddi şeylere neden oluyor. Özetle ben bu yolculuklardan sağ çıkarsam bile durumdan, neticeden emin değilim.”

TAHLİYE EDİLMELİ

Babası küçükken vefat eden Çiçekler annesini 2010 yılında, bir abisini de 2006 yılında kaybetti. İki cenazeye de katılmasına izin verilmeyen Çiçekler’in yaşayan tek abisi de FMF hastalığıyla boğuşuyor. İnsan hakları örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu “Hasta mahpuslara özgürlük platformu” Çiçekler’in cezaevi koşullarında kalmasının tehlikeli olduğu ve tedaviye ihtiyaç duyduğu için tahliye edilmesini istiyor.

Görülmüştür.Org

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.