Veri ile başa çıkmak: Çok, çok şüpheci olun

American Jornalism Review (AJR) tarafından düzenlenen  İnteraktif Gazetecilik 2014 konferansında konuşan New York Times'a bağlı Times'ın The Upsot dijital veri girişim geliştiricisi Derek Willis, gazetecilerin veriyi anlaması için Einstein olmalarına gerek yok diyor. MacGyver olmaları gerekir diyor. 

Derek Willis,  veriyi anlamak, veri ile mülakat etme, veriyi anlamlandırma konusunda detaylardan bahsederek, veri ile röportajın insanlarla röportaj yapmak ile benzerlikler barındırdığına dikkat çekiyor. Üzerinde durduğumuz konuyu ya da röportajı  biraz daha detaylandırmak,  sorunun ne olduğuna dair  biraz daha fikrimiz olmasını geliştirmek isteriz.  

data-journalism-image

Veri Gazeteciliğine yönelik önerileri ise şöyle: 

  • Derin derin  temkinli bir şüphecilik benimsenmesi gerekiyor. Veri grupları ile ilgili sorunlar genellikle derinlerde oluyor, sadece gözüken ile ilgili olmuyor. Veriye baktığınız anda bir sorun var varsayımı ile yaklaşınız. 
  • Verinizi mümkün olduğu ölçüde  başlıklarına göre sınıflandırınız. Neyle başa çıkmaya çalıştığınızın farkında olmanızı sağlar.  Örneğin polis tutuklama raporları elinizde;  yaşa göre,  işlenen suçlara, adreslere göre kategorilendirerek, ihtiyacınız olan taraflarını temizleyebileceğiniz gibi, hangi kategoriye ihtiyacınız olduğunu daha net görmenizi sağlayabilir. ", ," gibi alanlar varsa da temizlemenizi de sağlayacaktır.  
  • Başka bir kaynak olarak veriyi düşünün. Ama insan kaynaklarının aksine, veri aptal sorular sorduğunuzda size yanıt vermez.  Veriyi filtrelemeden önce sormak istediğiniz soruları yazınız  ya da yüksek sesle soru sorunuz.
  • Daha verimli olması adına veri filtreleme araçlarını kullanınız Ctrl-F ya da Comman-F yerine. Filtreleme Excel'de sınırlı ama SQL tabanlı programlarda daha güçlü. Geniş şekilde başlayın, sonra sorular ile daraltın. Çünkü kural olabildiğinde spesifik olma ve bizde olabildiğinde daha fazla spesifik olmalıyız. 
  • Veriyi tabloya çevirirken dikkatli olunuz ve sonuca karar verirken de  dikkatli olunuz.  Orijinal verinin üzerinde çalışmadan önce kopyasını alınız. Çok yazdığınız kadar, çokta yazma hatası yaparsınız. 

Devlet ajansları veriyi olduğu gibi çevirimiçi bir şekilde yayınlarlar,  gazetecilerle konuşmak zorunda değillerdir. Bu da  gazetecilerin haber yapmaları için yeterince  anahtar detayı içinde bulundurmamasına neden olur.  Veriye dair etkileyici taraf ise  'durumlara' değil  'hikayeye' yönelik sorular sorarak geliştirmenizi sağlıyor olması.

Bazı gazeteciler hiç öğrenmeden de yol alabilir tabii ki ama verinin oldukça fazla olduğu bir dünyada yaşıyoruz, Facebook'dan Fitbit'e kadar. Gerçekten Excel öğrenmek o kadar da zor değil,  yeter ki bu konuda yeterince istekli olun ve ellerinizi kirletmeyi göze alın. Veri ile çalışmayı öğrenmemek,  gazetecilerin bir yerlerde kolaylıkla erişim sağlanabilen hikayeler yazması anlamına geliyor.    

Bazı veri gazeteciliği kaynakları:

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: İÜ İletişim Fakültesi Veri Gazeteciliği Atölye/Ders Çalışma Programı (8 Aralık 2014 -5 Ocak 2015) - Data Journalism Veri Gazeteciliği - Dağ Medya Yayınıdır | www.dagmedya.net

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.