534 Evet oyuna karşı 25 Hayır oyuyla ağ tarafsızlığı ve ücretleri (roaming) düzenlemesi Avrupa Parlamentosu’ndan geçti!

 İnternet Özgürlüğünde Önemli Bir Adım

Avrupa Parlamentosu, ağ tarafsızlığı ve mobil dolaşım ücretleri (roaming) konulu düzenleme tasarısını oyladı ve 534 Evet oyuna karşı 25 Hayır oyuyla birlikte onayladı. 

Söz konusu tasarı, hem ağ tarafsızlığı konusunda bazı eksikliklere sahip olduğu hem de mobil operatörlerin roaming konusunda doğrudan gelir kaybına uğrayacakları sebebiyle ciddi eleştiriler alıyordu. 
avrupaparlamentosu
 
ETNO, ECTA ve GSMA gibi sektör birliklerinin de mevcut tasarıya itirazları olduğu söylenirken ve oylamanın tartışmalı geçmesi beklenirken tasarının 534’e 25 gibi açık farkla onaylanması ilginç. 

Yeni düzenlemeyle birlikte, Roaming ücretlerinin tüm AB genelinde 2016 yılında tamamıyla kaldırılması gündemde. Zaten kar marjlarının hızla veri paketlerine kayması ve rekabetin artması nedeniyle ses gelirlerini artıramayan operatörlerse bu düzenlemeye karşılar. Geleneksel mobil telefon hizmetlerinden gelen gelirin 2014 yılında AB genelinde %5 civarında düşeceğini söyleyen operatörler, roaming ücretlerinin sıfırlanmasıyla birlikte 2016’da çok daha büyük bir düşüş yaşanabileceğini söylüyorlar. Zaten GSMA de bu tasarıya karşı çıktığını duyurmuştu [2].

Öte yandan tasarının ağ tarafsızlığı konusunda getirdiği tek yenilik, internet servislerinde İSS düzeyinde bir blokaj ve trafik önceliklendirme yapılamayacağını garanti altına alması. Ancak uzmanlar tasarıdaki ifadelerin muğlak ve yetersiz olduğunu söylüyorlar. Ayrıca İSS’ler de alt düzenlemeler yapılmadan sadece ağ tarafsızlığını garanti almanın inovasyonu durdurabileceği iddiasındalar. 

Bu itirazlara rağmen Avrupa Parlamentosu’nda ilgili regülasyonun 534’e 25 gibi ezici bir farkla geçmiş olması düşündürücü. Pek çok uzman, bu yıl yapılması planlanan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde siyasetçilerin bu tasarıyı “bakın neler yaptık” diyebilmek adına son bir fırsat olarak gördükleri ve bu yüzden de siyasi bir oylamanın söz konusu olduğunu düşünüyor…

Bu arada ülkemizde net tarafsızlığı konusunda sorun yaşamakta olduğumuzu da hatırlatalım[3].

[1]- AB Yarın Ağ Tarafsızlığı Oylamasına Hazırlanıyor Ancak Oylamanın Tartışmalı Geçeceği Beklentisi Hakim

[2]- Mobil Operatörler Birliği GSMA, AB’nin Ağ Tarafsızlığı Regülasyonuna Karşı Çıkıyor

[3] Engelleme Sadece Siteler Değil Trafik de Engelleniyor

http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=46416

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.