Umut Vakfı: Sosyoloğun katliamı ve seçimde 12 ölü, onlarca yaralı

Umut Vakfı, bu hafta gündemine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü’nde , 19 Mart Perşembe günü sosyolog olan ve kıdem durdurma cezası almış bulunan Veysi Erim’in (33) “mobbinge uğradığını” belirterek Bölge Müdürü dahil altı çalışma arkadaşına Glock marka tabancayla kurşun yağdırarak öldüren ardından da intihar eden Sosyoloğu ve  Yerel Seçimlerde Urfa, Gaziantep, Siirt, Diyarbakır, Hatay, Sivas, Tunceli ve Aksaray’da 12 kişinin tartışmalar sebebiyle  silahlar ve bıçaklar kullanılarak öldüğüne ve 100′e yakın insanın yaralanmasına yer veriyor. 

Bireysel Silahsızlanma

Umut Vaktı’nın açıklaması şöyle:

Sonunda bir sosyoloğun bile cinayet işlediği ülke haline geldik… Geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerde ise 12 kişi öldürüldü, onlarca insan yaralandı.

Türkiye, 19 Mart Perşembe günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü’nde sosyolog olan ve kıdem durdurma cezası almış bulunan Veysi Erim’in (33) “mobbinge uğradığını” belirterek yaptığı katliamla sarsıldı. Bölge Müdürü dahil altı çalışma arkadaşına Glock marka tabancayla kurşun yağdırarak öldüren Erim ardından da intihar etti…

Aynı gün bu olayın gölgesinde kalan iki çatışma da Kayseri ve Edirne’de yaşandı. Kayseri Melikgazi’de bir kumarhanede başlayıp sokağa taşan çatışmada üçü polis toplam altı kişi yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Edirne’de de bir gazino işletmecisi ortalığı kan gölüne çevirdi. Bir kişiyi öldürüp üç kişiyi de yaralayan Ş.S. jandarma tarafından ayaklarından vurularak yakalandı.

Malumunuz geçtiğimiz hafta sonu ise yerel seçim vardı. Kıran kırana bir seçim yarışı yaşadık. Seçim öncesinde muhtarlıklar için bazı kentlerde, ilçelerde başlayan kavgalar cinayetlerle sonuçlandı. Urfa, Gaziantep, Siirt, Diyarbakır, Hatay, Sivas, Tunceli ve Aksaray’da 12 kişi bu yüzden çıkan tartışmalarda silahlar ve bıçaklar kullanılınca öldü, 100′e yakın insan da yaralandı.

Trabzon’da ise oyunu kullanmaya giden bir kaçak polis tarafından yakalanacağını anlayınca silahını çıkarıp sandık başında intihar etti. Aranan 177 kişi yakalandı.
Sandık ve seçim gerginliği içinde geçen hafta sonunda kadın cinayetleri de durmadı. Fethiye’de boşanma davası süren 32 yaşındaki Harun Reşit Milaslıoğlu, 30 yaşındaki Selcan Milaslıoğlu’nu oy kullanmak için gittiği ilk okulun önünde boğazını keserek öldürdü.

Gaziantep’te ise 3 çocuk annesi Tülay E. (48) evinde kanlar içinde ölü bulundu. Polis ekipleri 6 ay evden uzaklaştırma cezası alan eşi Halit E.’yi arıyor…

Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa İlçesi’nde de, 33 yaşındaki Emine Ay, boşanma davası açtığı 45 yaşındaki eşi İsmail Ay tarafından evinin önünde kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü. 9 yaşındaki kızının önünde annesini öldüren İsmail Ay daha sonra da tabancayı çenesinin altına dayayarak ateşledi ve intihar etti.

3 aylık çocuğu bulunan 19 yaşındaki Kübra Bezirci Adana Yüreğir’de, 3 çocuğu bulunan 48 yaşındakiSelma Yapıcı’da Antalya Demre’de intihar etti…

Psikolog İzzet Güllü, Kars’ta geçen hafta yaşanan ve 7 ölümle sonuçlanan olayı anımsatarak “Bir psikolog bile artık cinnet geçirebilir hale geldi” sözleriyle Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma dikkat çekiyor. Sosyolog Yard. Doç. Dr. Ahmet Koyuncu, ortak değerlerin yozlaşmasından dolayı bunalıma giren kişinin çıkış yolu bulamadığını ifade ederken Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ak, son dönemde Türkiye gündeminin oldukça gergin olduğunu, insanların bunlardan etkilendiğini söylüyor…

Adli bilimler uzmanı Saba Başoğlu’na göre, şiddet ve suç her geçen gün eşitleniyor ve orantısal olarak artıyor. Bu yapı içerisinde toplu cinayetlerin de eskisinden çok daha fazla vuku bulması aslında anormal değil…

Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Doç. Dr. Burhanettin Kaya’ya göre ise:

“Kendisini öldürmeden önce birilerini öldürüp sonra kendini öldüren intihar örnekleri çok nadirdir, daha çok kendi aile bireylerini öldüren kişilerle karşılaşılır. Bu olayda kişinin psikolojik sorunlarının üzerinde durulmasından ziyade iş yerinde yaşadığı iş stresine, yaşantısına bakılması gerekir…”

İyi Haftalar

Umut Vakfı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.