Ankaralılar sandık tutanaklarıyla YSK sonuçlarını tek tek karşılaştırıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın dün sabah yaptığı çağrı üzerine Ankaralılar 30 Mart yerel seçim sonuçlarını tek tek kontrol etmeye başladı.

mr

CHP Genel Merkezi’nde toplanan 2 bini aşkın gönüllü, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Ankara’da açıkladığı sandık sonuçlarını, sandık kurullarının tuttuğu tutanaklarla karşılaştırıyor.

Seçim sonucunda resmi olmayan verilere göre Ankara’da Melih Gökçek’in yüzde 44.64, Mansur Yavaş’ın ise yüzde 43.92 oy aldıkları açıklanmıştı.

Ancak Ankaralılar bazı sandık tutanaklarının kayda geçirilmediği, bazı sandıkların da kayıtlarının yanlış tutulduğunu ileri sürüyor.

Sosyal medyada, CHP’nin tutanaklara hiç girilmemiş ya da başka bir partiye yazılmış 17 bin oyu olduğu haberleri paylaşılıyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Mansur Yavaş’ın seçim ekibinde görev yapan, eski AKP milletvekili ve akademisyen Suat Kınıklıoğlu, şimdiye kadar yapılan karşılaştırmalarda çok sayıda tutarsızlık belirlendiğini söyledi. 

Tutanaklarda satır kaymaları yapıldığını, bazı yerlerde CHP’nin aldığı oyun diğer partilere yazıldığını anlatan Kınıklıoğlu, “Mesela, 3522 numaralı sandıkta CHP’nin aldığı 217 oy, tutanağa HDP almış gibi girmiş. Bazı tutanaklarda hiç girmemiş” dedi.  Kınıklıoğlu, YSK’nın itiraz için son tarih olarak belirlediği bugün saat 15.00’e kadar itirazlarını koordineli olarak YSK’ya ulaştıracaklarını söyledi.

2014-04-01 11-24-58 Ekran görüntüsü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise “Kimin kazandığı önemli değil. Amaç, vatandaşın seçim sonuçları konusunda içinin rahat etmesini sağlamak. Bunun için de Ankara oylarının yeniden sayılması gerekir. Bunun yapılması da çok zor bir şey değil” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.