Yönetimde Kadın Olmayan Ülkeler| İlk Sırada Yüzde 71 ile Danimarka, Yüzde 67 ile Almanya, Yüzde 64 İsviçre yer alıyor

Avrupa’yı hala özgürlüklerin, çoğulcu demokrasinin, eşitliklerin referansı olarak gösterebilir miyiz? 

Demokrasi, özgürlükler, eşit temsil edilme, çoğulcu demokrasi, cinsiyet eşitliği konularında her zaman başı çekenler arasında yer alan Avrupa Birliği ülkeleri , son veriler incelendiğinde  farklı mesajlar veriyor.  

Yönetiminde kadın olmayan ülkelerin başında  yüzde 71 ile Danimarka, yüzde 67 ile Almanya, yüzde 64 İsviçre , yüzde 63 Japonya ve yüzde 60 ile  Hollanda yer alıyor. 

2014-03-10 12-29-48 Ekran görüntüsü
*
2013 verileri.

Türkiye 2013 yılında yüzde 30’luk bir oran yakalarken, 2013 yılında yüzde 25 ile düşüşe geçiyor fakat yine de  bu ortalama ile Türkiye Avrupa Birliği, G7, Kuzey Amerika ve global ortalamanın üzerinde; BRIC ve Doğu Avrupa’nın 7 ve 12 puan gerisinde.

2014-03-10 12-42-17 Ekran görüntüsü

Bu verilerin yanında Dağ Medya’da yayınladığımız yine dikkat çeken bir  haber,  kadınların parlamentoda temsil paylarına yönelik edindiğimiz veriler  yine listenin başında bir Avrupa Birliği ülkesi olmadığını gösteriyor.

Ruanda, düşük gelirli bir ülke fakat parlamentoda kadın temsili 2013 verilerine göre en yüksek ülke, onu yüzde 50 ile Andorra ve yüzde 49 ile  Küba takip ediyor.

Top-20

Yine bir başka örnek, itiraz edilse de Danimarka kadın şiddetinde Avrupa’da başı çekiyor. Avrupa Birliği Temel Haklar Kurumu’nun verilerine göre, Avrupa Birliği içinde, kadınlara yönelik ve polise bildirilen fiziksel ve cinsel tacizin en yüksek olduğu ülkelerin başını, yüzde 52 ile Danimarka ,  yüzde 47  ile Finlandiya  ve yüzde 46 ile İsveç  gibi ülkeler çekiyor.

Ekran Görüntüsü

Ekran Görüntüsü

Diğer bir örnek ise, Dünya Ekonomik Forumu için Davos’a giden yöneticilerin hangi ülkelerden ne kadarının kadın olduğuna yönelik verileri içeriyor. İlk on ülke listesinde başı yüzde 27.6 ile Türkiye çekiyor, yani  en fazla kadın katılımcının olduğu ülke olarak gözüküyor, onu yüzde 23.9 ile Kanada, yüzde 23.5 ile Fransa ve yüzde 23.2 ile Güney Afrika takip ediyor.

gender-at-the-world-economic-forum-annual-meeting-in-davos-percent-who-are-women-by-country_chartbuilder-2

Yararlanılan veri kaynakları: Gtturkeyfra.europa.eu , ipu.orgqz.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.