Fukuşima Tanığı Gazeteci Toshiya Morita Türkiye’de

Japon gazeteci, yazar ve aktivist Toshiya Morita Fukuşima sonrası deneyimlerini paylaşıyor. Yeşil Düşünce Derneği (YDD) ve Nükleersiz Projesi tarafından düzenlenen organizasyonda Toshiya Morita, İstanbul, Sinop ve İzmir’de konuk edilecek.

Toshiya Morita Fukuşima nükleer felaketinden sonra hayatını radyasyonun olumsuz etkilerini ve  bunlardan korunma yöntemlerini aktarmaya adamış ve bu konuda birçok önemli çalışma yapmış. Fukuşima bölgesinde yapılan dekontaminasyon ve yeniden canlandırma projesinde yer alan Morita, Miyagi ilinin güneyinde bir sivil yurttaş girişimi tarafından kurulan radyasyon ölçüm merkezinin hayata geçirilmesinde de görev almış.

Yeşil ekonomi, sürdürülebilirlik, antinükleer ve yenilenebilir enerji politikaları ve diğer ekolojik sosyal ve hak temelli konularda çalışmalarda bulunan Yeşil Düşünce Derneği (YDD)  ve nükleer enerji konusunda Türkçe güvenilebilir ve güncel bilgi kaynağı oluşturmayı hedefleyen Nükleersiz Projesi, Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketten sonra yardım, bilgilendirme ve eğitim çalışmalarında aktif olarak görev alan Japon gazeteci, yazar ve aktivist Toshiya Morita’yı deneyimlerini paylaşması için Türkiye’ye davet etti. Toshiya Morita Türkiye’de sırasıyla İstanbul, Sinop ve İzmir’i ziyaret ederek basın mensuplarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, Japonya tarafından nükleer santral yapılmak istenen Sinop’un halkıyla ve radyasyonun olumsuz etkileri ile mücadele etmekte olan İzmir Gaziemirlilerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacak.

Toplantının düzenlenmesine katkıda bulunan kuruluşlar ise Sinop Nükleer Karşıtı Platform Bileşenlerinden KESK Şubeler Platformu, İzmir Nükleer Karşıtı Platform ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İzmir İl Örgütü.

PROGRAM

İSTANBUL – 10 Mart 2014, Saat 12:00 – Yer: Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi, Bankalar cad. No:2, Karaköy

SİNOP – 11 Mart 2014, Saat: 17:15– Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu

İZMİR – 13 Mart 2014, İzmir

Etkinlikler halka açık gerçekleşecek. Japonca’dan Türkçe’ye çeviri yapılacak.

 

 
 
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.