Dolar yükseldi, Borsa düştü

Borsa İstanbul, Dolar/TL, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının siyasi belirsizliği artırmasıyla yüzde 2 yükseldi ve borsada gün yüzde 3 kayıpla başladı

Yurtiçi piyasa zorlu bir gün geçiriyor. Başbakan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının dün akşam İnternet’te yayınlanmasının siyasi gerilimi artıracağı ve bunun da piyasaya olumsuz yansıyacağı düşünülüyor.

Türk Lirası, dün akşamki seviyelerine göre yüzde 2 civarında değer kaybı ile güne başlarken endişelerin Hazine ihalelerine de yansıması beklenmekte. Dün akşam saatlerinde 2.1763 seviyesindeki dolar/TL gece 2.2238 seviyesine kadar yükselerek akşamki seviyelere göre yüzde 2.38 değer kaybetti kur şu sıra 2.2170 seviyesinde yer alıyor. 

Borsa yüzde 3 düşüşle açıldı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise açılışını 1.707 puan düşüşle 62.478 puandan gerçekleştirdi.

Analistler, döviz kurlarındaki yükselişin Borsa İstanbul’u negatif etkilediğini ifade ederek, endeksin 63.000 puanın altında kalması durumunda 61.900 ve 61.000 desteklerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Bakanlık:  “Ses kayıtları, ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır” 

Başbakanlık’ın yaptığı açıklama şöyle: 

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilmiş olan ses kayıtları, ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı hedef alan bu kirli tezgâhı kuranlardan hukuk içinde hesap sorulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

*Bu haberi Dünya Gazetesi, CNBC-E ve The Lira sitelerinden yararlanarak hazırladık.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.