OuterNet geliyor, uzaydan kişiye özel wi-fİ. Milyarlarca insana bedava İnternet sağlayacak!

Meshnet, Google’un alçak irtifa uydu projeleri  akabinden şimdi de OuterNET’den bahsediliyor. Bu  proje, 2015 haziran ayına kadar dünya çevresine alçak irtifa yüzlerce minyatür uydu yerleştirilmesini hedeflemekte. Her bir uydu dünya çapında milyarlarca insana bedava İnternet sağlayacak.

Outernet.is adlı web sitesi aracılığıyla dünyaya duyurulan küresel “Outernet” projesi, İnternet teknolojisini “maddi yetersizlikler” ve “devlet sansürü” yüzünden kullanamayan milyonlarca insan için ulaşılır kılmayı hedefliyor.

Medya Geliştirme Yatırım Fonu (MDIF) tarafından başlatılan proje ve önümüzdeki yıl devreye sokulacak şekilde planlandı.  “Böyle devrimci bir proje üzerinde çalışmanın heyecanı içindeyiz” diyen MDIF Ceo’su Harlan Mandel, Outernet’i bir zamanların “kısa dalga radyosuna” benzetiyor: “Dünya küresel düzlemde bilgi temelli bir ekonomiye doğru giderken, 3 milyardan fazla insan maliyetler, coğrafi engeller veya hükümetler yüzünden bu sürecin dışında tutuluyor! Outernet dijital bilgi ve haberleri herkes için erişilebilir kılacağı gibi, eğitim olanaklarına erişimi de genişletecek!”

36-78

Kuruluş, önümüzdeki süreçte NASA’dan test izni almayı ve “Cubesats” olarak bilinen küp şeklindeki, düşük maliyetli minyatür uyduları uzaya fırlatmayı planlıyor. Minyatür uydular yer istasyonları ağından elde edilecek internet verisini datacasting sistemiyle, yerküre üzerine radyo verisi şeklinde yansıtacak.

Siteden yapılan duyuruda, ilk planda ve kısa vadede sunulması planlanan içerik paketleri şu şekilde sıralanıyor:

Haber ve Bilgi (Uluslararası ve Yerel Haberler; Çiftçiler için fiyatlar; Bitcoin verileri)
Eğitim Çalışmaları (Khan Akademisi; Coursera; British Council’in İngilizce Dersleri; Sınır Tanımayan Öğretmenler)
Uygulamalar ve İçerik (Ubuntu & OpenStreetMap, Wikipedia, Müzik, Oyun, Filmler)
Acil İletişim (Herhangi bir doğal felaket anında kesintisiz iletişim imkanı)

Kuruluşun önüne koyduğu daha uzun vadeli ikinci hedef ise, internet iletişimini “sınırsız” ve “ön koşulsuz” olarak tüm insanlığın kullanımına açmak.

Fakat bunun için öncelikli olarak Haziran 2015’te yayınlanması planlanan ilk sinyalleri beklememiz gerekiyor! (dailymail.co.uk – mdif.org)

New York merkezli Media Development Investment Dund (MDIF) isimli organizasyon, Outernet isimli projesi ile 2015 hazirana kadar, dünyadaki her insana bedava internet erişimi sağlamayı planlıyor. Bu projenin özellikle internetin sansürlü olduğu Çin, İran gibi ülkelere özgürlük sağlayacağı iddia ediliyor. 

Datacasting adı verilen ve radyo dalgaları ile veri transferi yapan bir teknolojiyi kullanacak olan projenin bağışlarla finanse edileceği bildiriliyor. Projenin verileri ise dünya çapında kurulacak olan yer istasyonlarından sağlanacak. Network üzerindeki kullanıcıların birbirleri ile veri paylaşımında ise Kullanıcı Datagram Protokol (UDP) tekniği kullanılacak. Proje bir nevi TV yayınına benzetiliyor. Uydudan erişen veri ile TV kanalları arasında dolaşıldığı gibi, web siteleri arasında dolaşılabilecek.

Outernet’e göre dünya nüfusunun sadece % 60’ı internet erişimine sahip. Bunun nedeni ise, pek çok ülkede altyapının zayıf olması şeklinde veriliyor. 

Projenin Süreci

  • Bu sene haziran ayına kadar test amaçlı prototip uydular yerleştirilecek
  • Eylül 2014’de NASA’nın Uluslararası Uzay İstansyonu üzerinden teknolojinin test edilmesi istenecek
  • 2015 başında uyduların üretimi ve yerleştirilmesi başlayacak
  • Haziran 2015’de Outernet uzaydan yayına başlayacak

Proje yöneticilerinden Syed Karim, Reddit sitesinin sorularına cevap verirken, maliyetin farkında olduklarını, daha önceki uydu programlarından bunun hesabını yaptıklarını belirtiyor ve “teknik olarak imkansız bir şey yok yok” diyor. 

Ama tahmin edeceğiniz üzere, şimdiden tüm telekom operatörleri projeyi durdurmak için savaşmaya başlamış bile. Hatırlayacaksınız, Google’un benzer uydulu ve hızlı internet projesinden Holywood da hoşlanmamıştı. Google’un ayrıca bir de balonlu İnternet projesi vardı, yayınlamıştık, hatırlayacaksınız.. Yaniiiii…. birileri interneti kapatmaya uğraşsın ama teknolojiye acaba yetişebilecekler mi? ve Bakalım gelecek ne getiriyor? ( Turk-İnternet -Gazetesiz.com-Dağ Medya)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.