Yerel seçimler yaklaşırken kadının siyasi temsili il bazında ne durumda?

Yerel seçimler yaklaşırken partilere yönelik haberler de gündemi dolduruyor.  Dijital mecrada en dikkat çekici parti haberlerini veri gazeteciliğinin  refleksi ile yürüten sanırım Aljazeera.com.tr  Yerel seçimler başlığı ile sürdürdükleri çalışmalar  haritalandırma, haber ve kısmen verileri de içeriyor.

pd

Çalışmalarımda benim de kullandığım CartoDB kullanıyorlar.  CartoDB  dinamik , veriye dayalı haritalar oluşturmanızı sağlayan ve dünya genelinde veri gazeteciliği yapan hemen hemen herkesin kullandığı bir yazılım. Tavsiye de ediyorum.  

Aljazeera’nın çalışmalarına dönersek verilerin yapılan yorumlar karşısında tam anlamıyla isteneni yansıtmadığını anlıyoruz.  Bilgilerin eksik olduğu, isimlerin yanlış yazıldığı vb. vd. yorumlar okuyorsunuz. Veri güvenilirliği burada devreye giriyor. Tabii ki bu büyük kurumun seçimleri her yönüyle görmemizi sağlaması güzel fakat veriniz eksik ise ya da yanlışlar içeriyor ise dikkat etmeniz gerekir. 

Tepav’ın yayınladığı 81 il için toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi raporunun özellikle Türkiye’de il il kadınların siyasi katılımını temsil edilişini, istihdam edilişleri ve bu oranın hangi illerde daha yüksek olduğuna dair  Dağ Medya Veri Gazeteciliği bölümünde biz de ayrı bir grafik, haritalandırma çalışması  ile sunduk.  İlginç sonuçlar çıkmıştı.

Aşağıda ki harita da Türkiye’nin hemen hemen her ilinde kadınların siyasette rol aldıklarını görüyoruz fakat bu oldukça yetersiz tabii ki.  Kırımızı sembolleri tıklayarak hangi ilde  Belediye Genel Meclisinde Kadın Oranı, İl Genel Meclisinde Kadın Oranı,  Belediyede Kadın Çalışan Oranı , Kadın kayıtlı istihdam verilerini de görebilirsiniz.

Kadınların seçimlerde ki temsiline yönelik edindiğimiz veriyi  ManyEyes aracılığıyla interaktiv  bir görsel olarak paylaşıyorum.  Y ve X eksenlerini kullanarak kıyaslayabilir, tekrar anlamlandırabilirsiniz. Daha fazla detayı buradan da okuyabilirsiniz..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Pınar Dağ

about.me/dagpinar

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.