“Dikkat! Okulda Trans Var” Belgeseli Artık Yayında

Sivil Düşün AB Aktivist Programı tarafından desteklenerek 2013 yılında çekilen ve altı trans erkeğin eğitim hayatında yaşadıklarına odaklanan “Dikkat! Okula Trans Var” filmi bugünden itibaren internet üzerinden izlenebiliyor. Filmin yönetmenliğini Barış Sulu, kurgusunu ise Tennur Baş yapmıştı.

Belgesel, heteroseksüelliğin kutsandığı, LGBT olmanın çoğunluk tarafından “hastalık” olarak algılandığı bir ülkede, altı trans erkeğin okul yıllarında nelere maruz kaldıklarını anlatıyor. Okudukları okullarda oldukları gibi olamamak ve bir başkasıymış gibi davranmak ağırlarına gidiyor hepsinin. Okul, güle oynaya gittikleri bir yer olmaktan çıkıp ayaklarını sürüye sürüye gittikleri bir yer haline geliyor.

134-987

İlk gösterimi Temmuz 2013’te İstanbul’da gerçekleşen filmi bugüne kadar 8 ilde 500’den fazla öğretmen ve öğretmen adayı izledi. Film ayrıca 3 yıldır Ankara’da düzenlenen Pembe Hayat Kuirfest’te ve 6 yıldır İzmir’de düzenlenen Baki Koşar Nefret Suçları Haftası’nda izleyiciyle buluştu. 

Dikkat Okulda Trans Var, Türkiye, 2013, HD, color, 25’ 
YÖNETMEN: Barış Sulu
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Barış Sulu
KURGU: Tennur Baş
MÜZİK: Tussle Chicken and Cheese 2

“Okul çok korkutucu bir yerdi, o eteği giymek ile ilgili sorunlarım vardı, annem beni okula hazırlarken o seremoni bitsin, bir an önce çıkıp gideyim isterdim. Çok hayalperest bir çocuktum, etek giymediğimi başka kıyafet giydiğimi düşünürdüm.” – filmden

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.