Prof. Fatih Hilmioğlu kanser hastalığı nedeniyle tahliye edildi

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davası nedeniyle cezaevinde bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun tahliyesine karar verdi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, geçtiğimiz günlerde Hilmioğlu için Hapishane koşullarında kalmasının uygun olmadığına ilişkin rapor vermişti.

Radikal’in haberine göre, Fatih Hilmioğlu’nun avukatı ve aynı zamanda kardeşi olan Hayati Hilmioğlu, yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası olan müvekkilinin tahliye edilmesi için 16 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

123-567

Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu için tam teşekkülü devlet hastanesinden yeni bir sağlık raporu alınmasına karar vermiş, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı üzerine Hilmioğlu 30 Ocak’ta İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde sağlık kontrolünden geçirilmişti.

Beş yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hilmioğlu, 5 Ağustos 2013 tarihinde karara bağlanan Ergenekon Davası’nda “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçlarından toplam 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) son raporuna göre, cezaevlerinde 200’e yakını ağır olmak üzere 526 hasta mahpus bulunuyor. (EKN) -BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.