Afife balesi 14 yıl aradan sonra yine sahnede

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, koreografisi ve librettosu Beyhan Murphy’e, müzikleri Turgay Erdener’e ait olan Afife adlı modern bale eserini, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde sergilenişinden 14 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşturuyor.  

Türkiye’nin Klasik Müzik Portalı andante.com.tr‘de yer alan haberde, 1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkması yasak olan bir dönemde bütün olumsuzluklara karşın sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın tiyatro oyuncusu olan Afife Jale’nin hayatı üzerine kurulu olan bir modern bale prodüksiyonu olan Afife; 22 Kasım’da Süreyya Sahnesi’nde prömiyer yaparak İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.  
 
1998 yılında tümüyle Halk Sigorta tarafından desteklenmiş olan ve Meriç Sümen’in yeniden sahneye dönüşünü kutlayan eserde bu kez Afife rolünü Tülay Yalçınkaya canlandırıyor. Zuhal Balkan, Ebru Cansız, Deniz Zirek ve İlke Kodal ise, Afife Jale’nin dört dönemini canlandıran diğer dört Afife olarak seyirci karşısına çıkıyor.   
 
Afife’nin hayatında önem teşkil eden dört erkek olan Ziya karakterini; Erhan Güzel, Mehmet Ali karakterini; Berk Sarıbay, Dr. Suat karakterini; Egemen Kement ve Selahattin Pınar karakterini ise Arkın Zirek hayata geçiriyor.  
 
Aynı zamanda bir ‘dans drama’olan ve çağdaş Türk bale repertuvarında özel bir yere sahip Afife, Afife Jale’nin hayatındaki  altın, kırmızı, mor ve gümüş olarak tanımlanan dört ayrı dramatik dönemi, 25 kişilik bir ensemble, hareketli ve lirik danslar ile canlandırıyor. 
 
123-678
Kostüm tasarımları Bahar Korçan’a ait eserin dekor tasarımıysa Adnan Öngün imzasını taşıyor.                                             
 
Prömiyer tarihi 22 Kasım 2012
Saat: 20.00
Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi  
 
Afife modern balesi; 22, 27, 29 Kasım tarihlerinde saat:20.00’de; 24 kasım ve 1 Aralık tarihlerinde Saat: 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izlenebilir. 
 
1902-1941 yilları arasında yaşamış olan Afife Jale, hayatını yitirmeden önce Bakırköy Akıl hastanesinde geçirdiği son dönemde, tüm yetilerini kaybetmiş, yıpranmış bir durumda; ‘gölgeler’ olarak nitelendirilen hasta bakıcıları tarafından bakılıp, tedavi edilmekte ve hayatının dört dönemini hatırlamaktadır.  
 
Afife, bu dört döneminin 4 ayrı dansçı tarafından canlandırıldığı, heyecan, zorluk ve aşk dolu bir ‘geçmişe dönüş’ yolculuğuna çıkar. Her dönemin bir rüyası vardır. En son dönemde bu rüya bir kabusa; hayatı artık bir trajediye dönüşmüştür. Afife’yi, sefalet ve yalnızlık içinde, ilk aşkı Ziya’nın kollarında hayata veda ederken buluruz. Afife Jale, terk-i diyar eylemiştir ama başardığı eylem, günümüze kadar yüzlerce belki binlerce kadını etkilemiş ve Türkiye’nin ‘sahne’ tarihinde bir mihenk taşı olmuştur. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.