“İçişleri Eski Bakanının onayıyla Reza Zarrab’a polis koruması tahsis edildiği iddiası doğru mudur?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: “İçişleri Eski Bakanının onayıyla Reza Zarrab’a polis koruması tahsis edildiği iddiası doğru mudur?”

chp-sezgin-tanrikulu-t4

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU İstanbul Milletvekili

1- İçişleri Eski Bakanının onayıyla Reza Zarrab’a polis koruması tahsis edildiği iddiası doğru mudur?

2- İçişleri Eski Bakanının, Çin’de bulunan paravan firmaların oradaki bankalarla yaşadığı sorunların giderilmesi için “İçişleri Bakanı” sıfatıyla Reza Zarrab için Referans Mektubu yazdığı iddiası doğru mudur?

3- İçişleri Eski Bakanının, Reza Zarrab’ı MASAK’ın takip etmesine yol açan ihbarı yapan Emniyet Müdürünü İstanbul’dan tayin ettirdiği iddiası doğru mudur?

4- İçişleri Eski Bakanının Reza Zarrab’ın trafik uygulamalarında durdurulmaması ve polis kontrollerinde aranmaması için talimat verdiği iddiası doğru mudur?

5- İçişleri Eski Bakanının istisnai olarak 5 İran Vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçmelerine yardımcı olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise “5” kişi kimdir? İsimleri nedir? İstisnai olarak 5 İran Vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçmeleri esnasında herhangi bir menfaat sağlanmış mıdır?

6- İçişleri Eski Bakanının Reza Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesini sağladığı iddiası doğru mudur?

7- İçişleri Eski Bakanının 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan soruşturma ile ilgili bilgi paylaştığı ve bu nedenle operasyonun planlanan zamandan erken yapıldığı iddiası doğru mudur?

8- Reza Zarrab’ın hakkında yürütülen bir soruşturma olup olmadığını öğrenmek için İçişleri Eski Bakanını aradığı ve Eski Bakanın ‘’Vallahi böyle bir şey olursa önüne yatarım ‘’ dediği iddiası doğru mudur?

9- İddia doğru ise, İçişleri Eski Bakanı, Reza Zarrab’a ‘’Vallahi böyle bir şey olursa önüne yatarım ‘’ diyerek hakkındaki bir soruşturmayı engelleme ve önceden bilgi verme taahhüdünde mi bulunmuştur?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.