İlk defa çalışmaya devam eden bir işçi, çalıştığı kurumu mobbing cezasına mahkum etti

Arçelik’te çalışan Adnan Çakal’ın ‘İşyerinde mobing uygulandı’ şikâyetini değerlendiren Anadolu 15. İş Mahkemesi, Arçelik’te mobbing uygulandığını karara bağladı. Mahkeme Çakal’a mobbing nedeniyle yasal faiziyle birlikte 5 bin TL manevi tazminat, ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle ise bin 567,31 TL ödenmesine hükmetti.

Birgün.Net’de  Serbay Mansuroğlu imzalı  haberde, Çayırova’da kurulu bulunan Arçelik Anonim Şirketi Çamaşır Makinası İşletmesi’nde 2002 yılında işe başlayan Adnan Çakal, işyerinde sistemli ve sürekli olarak psikolojik baskı ve yıldırmayla karşı karşıya kaldı. Çakal, konu ile ilgili işyerinde yaptığı tüm başvurular ve görüşmeler sonuçsuz kalınca, önce noterden ihtar mektubu gönderdi. Mobbingin devam etmesi nedeniyle konu yargıya taşındı.

İstanbul Anadolu 15. İş Mahkemesi’nde geçen Salı günü gerçekleşen duruşmada, davacı taraf mobbing sonucunda oluşan manevi 20 bin lira tazminat cezası talebinin kabul edilmesini istedi. Arçelik avukatları ise, davanın reddini istedi. Hâkim Hamza Aydın, davacı tarafın taleplerini değerlendirerek, Arçelik’te mobbing uygulandığını kabul etti. Mahkeme, Çakal’a 5 bin lira ödenmesine hükmetti.

Adnan Çakal’ın avukatı Yıldız Ertuğ Ünder, ilk defa çalışmaya devam eden bir işçinin, çalıştığı kurumu mobbing cezasına mahkum ettirdiğine dikkat çekti. Ertuğ Ünder, “Açtığımız dava ile birlikte halen çalışmakta olan bir işçinin yıllardır kendisine uygulanan baskı, yıldırma ve ayrımcılık politikalarına karşı örnek oluşturacak bir direnişine tanık olduk” dedi.

Avukat Ertuğ Ünder, “Hem manevi tazminat hem ayrımcılık tazminatı kazandık. Bu bütün çalışanlar açısından önemli bir kazanımdır. Arçelik başta olmak üzere çok sayıda kurumda mobbing olduğunu, ancak iş kaybetme korkusuyla çalışanların harekete geçemediğini biliyoruz” diye konuştu.

Tazminat miktarını düşük bulduklarını kaydeden Ertuğ Ünder, “Temyize taşıyacağız. Mobbingi ispatlamak çok zor. Ancak biz bunu başardık. Şimdi devamı gelmeli. Çünkü küçük büyük her işyerinde rastlanan mobbingin dünya çapında ihracat yapan kurumsal bir şirkette dahi olduğu mahkeme kararıyla ispatlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamını Buradan Okuyabilirsiniz…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.