Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Twitter’dan Veto Kampanyası

IFEX, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ifade özgürlüğünü savunan tweet’leriyle, İnternet sansür yasasının veto edilmesi için kampanya başlattı.

Merkezi Toronto’da bulunan ifade özgürlüğü ile ilgili 88 kuruluşun üye olduğu International Freedom of Expression (IFEX) örgütü CumhurbaşkanıAbdullah Gül’ün Twitter mesajlarına gönderme yapan bir kampanyabaşlattı. IFEX daha önce de Gül’e yönelik mesajında, “internet sansür yasasını” veto etmesini istemişti.

Kampanyaya katılanların @cbabdullahgul yazarak,Gül’ün daha önce yazdığı tweet’lerin kendisine hatırlatılması isteniyor. Atılması önerilen mesajlar arasında Gül’ün 2011 yılında attığı şu tweetler de var:

 500-172

RT @cbabdullahgul “Benim görüşüm, temelde hiç bir özgürlük kısıtlaması olmamalı.” #tweet4Turkey

RT @cbabdullahgul ” İsteyen herkes internette özgürce dolaşabilmeli.” #tweet4Turkey

RT @cbabdullahgul İletişim teknolojilerinin eriştiği bu güç karşısında hiçbir kapalı rejimin uzun vadede ayakta kalması mümkün değil #Turkey

Diğer öneriler arasında İngilizce metinler de var:

#Turkey is 154/180 on @RSF_RWB’s Freedom of Expression index. Don’t let it become 180th. (Türkiye RSF_RWB’nin yaptığı ifade özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 152. sırada. Bari 180. olmasın)

#Turkey: New Internet amendments allows an individual to prohibit access to any website without court decision #tweet4Turkey (Yeni yasal değişiklik, mahkeme kararı olmaksızın Internette herhangi bir sitenin yasaklanmasına imkan veriyor) (AS)

* IFEX, ifade Özgürlüğü ile ilgili uluslararası ve ulusal 88 kuruluşun üyesi olduğu bir üst örgüt. Merkezi Toronto’da olan IFEX’in üyeleri arasında dünyanın dört köşesinden basın, yayın, gazeteci, yazar ve yayıncı örgütleri olduğu gibi; HRW (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Uluslararası PEN (Dünya Yazarlar Birliği), IPA (Uluslararası Yayıncılar Birliği), CPJ (Gazetecileri Koruma Komitesi), RSF (Sınır tanımayan Gazeteciler), Article 19 (19. Madde), Freedom House (Özgürlük Evi) gibi tanınmış uluslaraası örgütlerin tamamı yer alıyor.

Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.