Kalbe Giden Yol

Didem Hoşgel/Boston

“Kalbe giden yol mideden geçer”, hepimiz duymuşuzdur bu sözü, bir farkla başında eklenen “erkeğin”. Ben buna bir gurme olarak tamamen karşı çıkıyorum, sadece ben değil bir çok araştırmacı da benimle aynı fikirde. Beslenme ile ruh hali arasındaki ilişki fiziksel bir doyumun yanında ruhsal bir tatminde de büyük rol oynamakta. Dolayısıyla erkeğin kalbine giden yol değil, her kişinin kalbine dolayısıyla mutluluk haline giden yol “mideden” geçer.

 yol

Beslenme ile ruh hali arasındaki ilişki sayesinde uzun geçen bir iş gününün ardından, yaşamımızdaki bir takım dengesiz olayların sonucunda, regl döneminde, uyuyamadığımız aksamlardan dolayı veya sevgiliyle ettiğimiz bir kavgadan sonra hissettiğimiz yorgunluk, sınırlılık, depresyon ve acıyı hafifletmek veya tamamen ortadan kaldırmak mümkün. Çözüm serotonin adı verilen ve “mutluluk hormonu” olarak bilinen hormonu vücudumuzda arttırıcı yemekler yemek. Serotoninin uykuyu, seksüel enerjiyi, ruh halini, düzenleyici bir etkisi vardır.

Ben bu aya özgü olarak malum “Sevgililer Günü” arefesindeyiz, bu yönde bir yemek diyetinden bahsedelim dedim. Belki bu yıl aslında Sevgililer Günü ile hiç ilgilenmeden sadece günün güzelliğinden avantaj çıkarmaya çalışarak fiyatlarını ikiye katlayan restoranlardan uzak durarak sevdiğinize kendi ellerinizle doğru ruh haline hitap edecek yemek hazırlayıp kalbine giden yolu bulabilirsiniz. Sevdiğinizle geçirebileceğiniz uzun ama sakin enerjik bir gece için et, tavuk, ton balığı, patates, makarna, süt ürünlerini tavsiye ederim bunları acı bir sos ile süslediğiniz zaman ağzınızdaki yanma hissi vücudunuzun endorfin üretmesini dolayısıylada mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde eksi tatlarda bu etkiyi sağlayacaktır, örneğin turşu. Yumurta, yulaf, ıspanak, kayısı konsantrasyonunuzu yüksek tutmada yardımcı olacaktır. Tabi afrodizyağı da bu güne özgü olarak menünüze katmayı unutmayın. İstiridye, hindi, kereviz, maydanoz, fesleğen, zencefil, hindistan cevizi, limon, rezene, bal, incir, çilek ve çikolata bu gruba girmekte.

Ben biraz düşündüm ve bu çoğu saydığım yiyecek maddelerini içeren bir menü çıkardım. Belki size ilham verebilir.

Başlangıç olarak; Peynir tabağı, incir marmelatı ve ekmek.
Eğer bulabilirseniz iştiridye.
Ardından; Ispanaklı , domatesli sakşuka üzerine poach yumurta ile tabii ki.
Salata olarak; marul, roka, fesleğen karışımlı hafif bir salata üzerine limon ve zeytinyağı sosu.
Ana yemek; olarak, rezene, zencefil, ve çok az sarmısak ile marine edilmiş ve fırında pişirilmiş kuzu eti. Yanına yine fırında rosto edilmiş havuç ve patatesler bu sebzeleride rezene karabiber biraz tuz ve zeytinyağı ile karıştırıp öyle pişirmenizi tavsiye ederim.

Tatlı olarak ise tabii ki bol çikolatalı hindistan cevizli, bademli kek.

Beslenme alışkanlığımız yorgunluktan, uykusuzluğa, yalnızlık duygusundan, sınırlıliğe, enerjik olmaktan, aşk açısına kadar bize insana ait olan her probleme hitap eder. Yine insan olarak hayatımızdaki kişileri mutlu etmek, ve yine hayatımıza mutlu insanlar katmak için herkesin kalbine giden yolun mideden geçtiğini unutmayalım. Herkese güzel ve mutlu bir sevgililer günü diliyorum.

Didem Hoşgel

fotoğraf: blogeditoru

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Didem Hoşgel

Boston'da şef aşçı olarak çalışıyor. 2012'den beri gastronomi dünyasını Dağ Medya okurları için yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.