Büyük veri ve gazetecilik

  • Veri gazetecileri büyük verileri nasıl filtreleyip, anlamlı hale getiriyorlar? 

Gazetecilerin rolü hep bu oldu zaten. Seçim yapmak, daha fazla bilgiye ulaşmak , haber ve hikaye için hangi bilginin daha önemli olduğuna karar vermek ve kullanmak.  Veri sadece  bilginin yeni bir türü. Yani haberci şuna karar verir: ben neyi haber yapıyorum? Verinin hangi bölümü bana yardımcı olur ya da  verinin hangi bölümü hikayeyi anlatmak için işime yarar? Hangi bölüm içerik yazdırır ya da daha fazla detay sağlar?  Hangi bölümü insani olur/ ilgi çeker? Aynı veri üzerinde farklı gazeteciler farklı ilginç şeyler ya da anlamlar bulabilir. Nitekim genelde aynı veri üzerinden farklı hikayeler anlatılır – ki bu genelde gazetecinin odaklandığı konu, öncelik ile ilgili. 

  • Veri gazetecileri ne tür zorluklarla karşılaşırlar? 

Teknik sorunlar, politik sorunlar ve etik sorunlar şeklinde üç  başlıkta sıralayabiliriz. Teknik açıdan araç sayısı ve tekniklere dair gazetecilerin uzmanlaşması- bu gazetecinin hangi  veri  türü üzerinde ve alanında çalıştığına bağlı. Veriyi temizleme, görselleştirme, uygulama yapma ve platformlar oluşturma şeklinde sıralanabilir.

Politik sorunlar,  bilgi serbestliği(FOI) sorunlu bir konu olabilir- resmi olarak kullanılmasında  engeller oluşması ya da tersi durumun olması gibi.   Kamuya hizmet veren özel şirket sayısında büyük oranda artış olduğunu gözlemliyoruz ve bunların bilgi serbestliği ( FOI) kapsamında detaylıca gündeme gelemediğini görüyoruz. Gazeteciler bilgiye erişim hakkında  yasal süreci iyi bilmelidir.

Etik  sorunlar, biz  gazeteciler değerleri dengelemek için yaşıyoruz. Gizliliğe karşı kamu yararını öne çıkarmak gibi. Örneğin bir konun doğruluğunun sağlanması bunun başka bir yönüdür.

  • Veri gazeteciliğinde fark yaratabilecek potansiyel anlamda “oyunun kurallarını” değiştirebilecek teknolojiler ya da metotlar var mı? 

Ağ analiz araçları büyük ölçüde ilgi çekici konuları öne çıkarmada dikkat çekebiliyor.   

Anlamsal analizler ( semantik): Örneğin DocumentCloud 300 adet dosyayı alabilir, size kimin, neyden bahsettiğini hangi tarihte bahsettiğini  vb. pekçok konuyu anlamanıza yardımcı olarak, neyin haber niteliği taşıdığına dair  detaylar sağlar.

Açıkçası bilgilerin giderek kamusal niteliği  önceden bu kadar  güçlü değildi , artık giderek anlam kazanıyor, bu sebeple bu konuda bir yazı yazdım.

Ayrıca hikaye için kişinin sosyal medya profiline ulaşabiliyorsunuz. Bu kişinin yaş, eğitim durumu, yaşadığı bölgeyi ve daha pekçok konuda detaya ulaşmanızı sağlayabiliyor.

  • Genç gazeteciler Veri gazeteciliğinde uzmanlaşmak için nasıl çalışmalılar, ne tür pratikler yapmalılar? ( Teknikler/ yazılımlar vb..)

Bazı temel araçlar var tablolar gibi ama  sadece araçlara odaklanarak  başlamak doğru bir başlangıç gibi gelmiyor bana.  Editoryal ihtiyaçlarınız üzerinden düşünmek en iyisi olur; eğer kamu enstitüsüne dair bir çalışma yürütecek iseniz  bu durumda FOI ( Bilgi serbestliği) yararlı olur; olmaz ise  bu durumda veri arayışına çıkarsınız. Veri toplarsınız.  Eğer bilim, finans ya da sağlık hikayeleri,  istatistik metinler üzerinde çalışıyor iseniz bu daha da önemli oluyor. ( Hatta bazıları   hikayelerde iyi olabiliyor) 
Bu alanda çalışmalarınızla ilgili daha  yararlı ve faydalı bir araç yapmak istiyorsanız programcılığı öğrenebilirsiniz. Eğer hikayeniz  çarpıcı konulara ve figürleri kapsıyor ise belki görselleştirme araçlarını ve dilini öğrenerek  daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

En önemlisi yeni şeyler öğrenmeye yatkın olmak:  veri gazeteciliği  her zaman yeni çelişkilere / sorunlarla iç içedir, yeni araçlar ve yeni imkanlara açık bir alan. Ayrıca  iyi tarafı her zaman öğreniyor oluyorsunuz.   Dinamik olduğu için de sıkılmıyorsunuz. 

onlinejournalismblog.com‘dan çevrilmiştir. 

Dağ Medya Veri Gazeteciliği-Logo-Tasarımı Dağ Medya Veri Gazeteciliği Çalışması İçin Tasarlayan  Firat Gursu

Dağ Medya Veri Gazeteciliği-Logo-Tasarımı Dağ Medya Veri Gazeteciliği Çalışması İçin Tasarlayan
Firat Gursu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.