İstanbul Büyük Kadın Forumu|’Yerel yönetime katılmalıyız.2005’ten bu yana beş bin 500 tane kadın öldü.’

İstanbul’da düzenlenen Büyük Kadın Forumu  yerel seçimlerden kadınların beklentilerini  tartıştı.  Forum Pınar Aydınlar’ın ve İlkay Akkaya’nın mesajları okunarak ve   Güvenpark Forumu Kadınlarının BÜYÜK KADIN FORUMUNU selamlayan videosu izlenerek başladı 

Dağ Medya /Şişli/info@dagmedya.com

Tam ekran yakalama 9.2.2014 203110 Forumun “AKP sussun kadınlar konuşsun” başlıklı ilk bölümünde katılımcılar mevcut politikalara yönelik düşüncelerini şöyle paylaştı:

Dilber Yüksel: Kadınlar korkmamalıyız. yerel yönetime katılmalıyız. 2005 ten bu yana 5500 tane kadın öldü. Bir olmalı güçlü olmalıyız.

Seyhan Alma : Ben Roboski’ liyim. ve bizler adalet arayışındayız. Ben Akp için kapanmadım. Bütün kadınlar bir olalım erkek egemen sistemi yıkalım. Mecliste daha fazla kadın olalım.

Gülseven Çetin: Kadınlar hem evde hemde dışarıda çalışıyorlar.

Feryal Mertoğlu: erkek egemen sistem kapitalizmle birlikte kadınları eve kapatmaya çalışıyor.

Serpil Kemalbay : Daha çok örgütlenmeliyiz ve daha aktif olmalıyız.

Mukaddes Erdoğdu: … Siyasette kadının yerini değiştirmemiz gerektiğini anladım. Seçim döneminde yapacağımız çalışmalarda kadın cephesi açacağız.

Çiğdem Evcil: Erkek şiddetiyle kız kardeşimi kaybettim. Şiddete her yerde bir şekilde maruz kalıyoruz.

Sara Kürkçügül : Daha küçükken kadınların eline bebek verdiler. erkeklere ise silah verdiler. Erkeklere şiddeti öğretirken, kadınlara anneliği aşıladılar.

Ayşe Saliha Dışkaya: Ben şanssız kadınlardan biriyim. Ben okuyamadım. Babam kızım sen okuma gücümüz yetmiyor dedi. Güç bela bir iş buldum. Önce abimin 3 çocuğunu sonra kendi çocuğumu büyüttüm.

Esra Civelek: Kadın sağlığı merkezlerinin başta parasız, nitelikli ulaşılır olmasını istemeli bu sağlanmıyorsa üstüne gitmeliyiz.

Ayten Kargın: En büyük Devrimi kendimin yaşadığını düşünüyorum. Çünkü ben 12 yıl boyunca ay evde çalıştım. 12 yıl sonunda ev sahipleri beni yavaş yavaş evden çıkardı. Koca baskısı yaşadım. ben işe gittiğim ilk günü kocamdan gizledim ve eşimden dayak yedim. Bana sen hizmetçi misin ? neden milletin evini temizliyorsun dedi. o zaman anladım ki ben onunda hizmetçisi olmuşum.

Özlem Altunkaya: Yaşasın Emekçi Kadın Dayanışması

Fidan Atasel: Her gün 5 kadın kardeşimiz öldürülüyor ve Başbakan sesini dahi çıkartmıyor. Oysa Mısırda Esma öldüğünde nasıl ağlamıştı ! Küçük Kader kardeşimiz öldüğünde sesi çıkmadı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.