Twitter Veri Hibeler Programı Data Grants Araştırmacılar için Tarihsel Tweets Erişimi Sağlayacak

Sosyal ağ  Twitter,  Data Grants adını verdiği yeni bir pilot proje başlattı. Bu projede, başvuru yapan akademisyenlerden uygun görülenlere firmanın tarihi verileri ve kamuya açık verilerine erişim hakkı verilecek. Yani Twitter, büyük verisini (big data) akademisyenlerin araştırmaları için kullanıma açacak. Firma bu sayede Twitter’la ve sosyal ağlarla ilgili araştırma yapan bilim insanlarının işlerini kolaylaştırmayı amaçladıklarını söylemekte.

Twitter-Fail-Whale

Çağdaş Aru’nun  haberinde, Twitter’ın yeni açtığı programa dahil olmak isteyen akademisyenlerin teknik ve sosyal deneyimlerini,bu pilot projeye hangi araştırmada kullanmak üzere katılmak istediklerini, araştırmanın başlangıç ve bitiş tarihlerini, ve veri setleri içinde kullanmak istedikleri anahtar kelime filtrelerini yazarak maksimum 500 kelimelik bir başvuru formuyla birlikte Twitter’a 15 Mart tarihine dek başvurmaları gerekiyor. Başvurunun @TwitterEng hesabı üzerinden veya data-grants@twitter.com mail adresi üzerinden yapılabileceği söyleniyor.

Bu arada Twitter, 2013 yılı son çeyrek raporunu da açıkladı. Son çeyrekte gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %116 oranında artırarak 243 milyon $’a taşıdığını duyuran Twitter bununla birlikte 511 milyon $ net zarar açıkladı. Yıl sonu bazında bakıldığındaysa Twitter’ın 2013 yılı gelirlerinin %110 artarak 665 milyon $ olduğu yıl sonu zararının ise 645 milyon $ olduğu görülüyor. Twitter’ın abone sayısındaki artışın ise eskiye nazaran yavaşladığı ve son çeyrekte %30’da kaldığı görülüyor. Twitter, aylık aktif kullanıcı sayısının 241 milyon olduğunu, mobil abone sayısının ise 184 milyon olduğunu duyuruyor.

Analistler, Twitter’ın büyük veri havuzunu araştırmacılara açarak önemli bir adım attığını söylüyorlar. Bu sayede sosyal medya konulu araştırmaların sadece küçük örneklem gruplarıyla veya 3. şahıs firmalardan alınan resmi olmayan verilerle yapılmak yerine doğrudan Twitter’dan alınan verilerle yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.