Türkiye Gazeteciler Sendikası yüzde 25 büyüdü, barajı aştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, farklı sektörlerdeki çalışan sayısı ve sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistikleri açıklandı.

1

95 bin 826 kişinin çalıştığı medya işkolunda faaliyet gösteren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üye sayısını yüzde 25 arttırarak işkolu barajını geçti.

Böylece Sendika’nın çoğunluğu sağladığı işyerlerinde toplusözleşme yapmasının önü açıldı.

Bianet’e konuşan TGS Başkanı Uğur Güç ilk hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi:
“Rakamlardan memnun değiliz ama ilk hedefimiz barajı geçmekti ve bunu gerçekleştirdik. E-devlet’e geçerken işten çıkarılan arkadaşlarımızın üyeliği konusunda sıkıntı yaşadık, sayımız aslında 1100 civarında. BirGün, Evrensel, Aydınlık, Sol, Özgür Gündem gazetelerinde, IMC TV ve Cem TV’de örgütlüyüz, yakında da TİS imzalamayı planlıyoruz. Merkez medyadan da üyelerimiz var ama arkadaşlarımız farklı şirketlerde kayıtlı göründüğü için sıkıntı yaşıyoruz. Bunu da aşmayı amaçlıyoruz”

#5N1K1Sendika kampanyasıyla dikkatleri üzerine çeken TGS’nin Genel Sekreteri Mustafa Kuleli ise “Yeni yönetimimize ve yeni yaklaşımımıza inanan, güvenen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Farklı gazete, dergi ve televizyonlarda çalışanların, taleplerini ortaklaştırmak için şimdiden  toplantılar yapmaya başladığını belirten Kuleli, bu talepler ışığında ardı ardına toplusözleşmeler imzalayarak medya düzenini değiştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Medya işkolunda sendikalı işçi sayısı 4 bin 370 olarak açıklanırken, barajı geçen diğer sendikalar Türk-İş’e bağlı Basın-İş ve Hak-İş’e bağlı Medya-İş oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.