Cinsiyet Geçiş Ameliyatlarının Tümünü SGK Karşılayacak

Kadından Erkeğe Translar İçin Bilgi Bankası (SİCK-O) sitesinde yer alan habere göre Cinsiyet Geçiş Ameliyatlarının tümü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak.

saglik-hakki

Sağlık Bakanlığı tüm eğitim ve araştırma hastanelerine yolladığı yazı ile;

  • cinsiyet geçiş ameliyatlarının protezler dahil tüm masraflarının SGK güvencesinde olduğunu duyuruyor.
  • teşhisten sonra en az 1 yıl psikiyatrik takibi kurala bağlıyor ve iki kurul öngörüyor.
  • Psikiyatri, Endokrinoloji, Kadın Doğum, Plastik Cerrahi, Üroloji, Genetik bölümlerini içeren bir sağlık kurul raporu düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor.
Bu güzel haberin yanında transseksüalizmden “hastalık” olarak bahsediliyor. Yazıda hormon ilaçlarının karşılanıp karşılanmayacağı ve ameliyatların özel hastanelerde yapılması halinde de SGK güvencesinde olup olmadığı, farklı kalitede olan protezlerin ucuzuna kaçılıp kaçılmayacağı belirtilmemiş olsa da bu belgenin ameliyat masraflarını karşılayamayacak durumda olan tüm trans bireyler için büyük bir rahatlama sebebi ve ameliyatını olabilmek için hastanelerle didişen arkadaşlarımız için büyük bir koz olduğunun farkındayız.
Günce Batı Psikiyatrisinin izlediği bireyselleştirilmiş terapi yerine klasik yöntem hedef alınmış olsa da yeknesak işlemediği için türlü zorluklarla yürüyen cinsiyet geçiş sürecinin bir standarda bağlanması yolundaki bu ilk adımı sevinçle karşılıyoruz. Seviniyoruz çünkü; sağlık ödemelerinin giderek kısıldığı, SGK’nın borcunun kapanabilmesi için vatandaşın cebinden üst üste kesintiler yapıldığı bir dönemdeyiz. “Olması gereken”e göre cinsiyet geçiş ameliyatların sağlık hakkı kapsamında olması gerektiği konusunda da hem fikir olduğumuzu varsayıyorum elbette; ama bir de olan var: rapor ve mahkeme kararı elinde gezip (ameliyatlarda zaten yüksek oranda başarısız olan veya tamamen habersiz olan) devlet, üni. hastanelerine kabul edilmeyen yeşil kartlı trans bireyler, istihdam edilemeyen devlet tarafından karşılanmayan hormonu alamayan, düzensiz kullandığı için sağlık sorunu yaşayan, devlet veya özelde ameliyatları olabilmek için binlerce lirayı asla biriktiremeyeceğini düşündüğü, “o halde” çalışamadığı, kabul edilmediği için intihara sürüklenen yüzlerce, tanıdığım insan… Evet, onların rahatladığını bilmek beni çok mutlu ediyor! Gülümsüyorlar ve ben de onlarla birlikte gülümsemekten keyif alıyorum, herkesi de buna davet ediyorum. Bizden geri alınan; ama zaten hakkımız olan şeyi yalan yanlış da olsa geri vermiş olmaları beni kamçılıyor: Alenen hastalık mı dediler, bu da güzel, şimdi bunu yüzlerine vurup bunun mücadelesini verecek belgeye sahibiz. “Biz biliriz” deyip STKlara, hekimlere sormadan “bu, bu şekilde yapılırsa para veririz” mi demişler, güzel! Şimdi onlara yanlışlarını gösterme ve pazarlık edip düzeltme şansımız daha fazla!
11 23
İlgili yazıyı ve deşifresini aşağıda bulabilirsiniz. Lütfen başvurduğunuz ve/veya zorluk yaşadığınız hastanelerde bu sayı numarası ve tarihi vererek yazıyı bulmalarını sağlayın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.