Tutukluluk Süresi 5 Yıla Düşecek: 149 Kişiye Tahliye Umudu

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tutukluluk süresini 5 yıla indirme hedefi gerçekleşirse cezaevinde bu sürenin üstünde tutuklu bulunan 149 kişi için özgürlük umudu doğdu.

12 Haziran 2007’de ilk tutuklama kararlarının verildiği Ergenekon davasında eğer Yargıtay bozma kararı verirse Tuncay Özkan’ın da arasında bulunduğu yaklaşık 20 kişi tahliye olabilecek.

Diyarbakır’da 2010’dan beri görülen KCK Ana Davası’nda da gelecek yıl Hatip Dicle gibi uzun süredir tutuklu olan sanıklar serbest kalabilecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin 10 yıllık tutukluluk süresini iptal etmesinin ardından yapacakları düzenleme ile süreyi 7.5 yıl olarak belirleyeceklerini açıkladı. Ancak Başbakan Erdoğan’ın bu süreyi 5 yıl olarak düzenleyeceklerini açıklaması sürpriz oldu.

Bozdağ, bu konuda açıklama yaparken, “Cezaevlerinde 5 yıldan fazla tutuklu olan kişi sayısı 149” demişti.

Bu kapsama en çok Ergenekon davasında tutuklu bulunanlar giriyor.

Karar 5 Ağustos 2013’te açıklandı. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra dosya Yargıtay’a gidecek.

Tutukluluk süresinin 5 yıl olması durumunda Yargıtay’ın Ergenekon davasında vereceği olası bir bozma kararı ile bu sürenin üstünde cezaevinde olanlar tahliye edilmek zorunda.

Yargıtay, temyiz aşamasını tutukluluktan saymadığı için şu anda bir tahliye beklenmiyor.

Ergenekon’da tutukluluğu 5 yılı aşan isimler şöyle: Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Tekin, Ergun Poyraz, Fikret Emek, Veli Küçük, Sevgi Erenerol, Mehmet Zekeriya Öztürk, Semih Tufan Gülaltay, Hasan Atilla Uğur, Doğu Perinçek, Hikmet Çiçek, Kemal Kerinçsiz, Fikri Karadağ, Alparslan Arslan, Levent Ersöz, Hurşit Tolon, Tuncay Özkan, Hasan Ataman Yıldırım, Dursun Çiçek, İbrahim Şahin.

(Alican Uludağ/Cumhuriyet)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.