Ayvalıtaş davası: Adalet duruşma salonuna giremedi

Haziran İsyanı’nda Ümraniye’de bir aracın üzerine sürülmesi sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın davası Kartal Adliyesi’nde görüldü.

Müdahiller, gazeteciler ve milletvekilleri dahil yüzlerce kişinin izlemek üzere gittiği dava için 20 kişilik bir salon tahsis edilmesi gerginliğe neden oldu. Yer yer arbede çıkarken yüzlerce kişi kapıda kaldı.

Taksim Dayanışması’nın da çağrı yaptığı dava için toplumsal muhalefet bileşenleri Kartal Adliyesi önünde buluştu. Mahkeme heyeti avukatlara söz vermeden, savcılık mütalaasını beklemeden alelacele erteleme kararı verdi.

Tutuksuz sanık Cengiz Aktaş’ın katılmadığı duruşmada mahkeme heyetinin tutumu nedeniyle öfke büyürken direnişçiler polis barikatına yüklendi.

Dışarıdaki gerginlik içeriye de yansıdı. Kapı önünde avukatlar ve Ayvalıtaş ailesinin çıkışı sırasında yaşanan arbede sırasında yaralananlar ve fenalık geçirenler oldu. Bir sonraki duruşma 21 Mayıs’ta.

Duruşmanın ardından Adliye önünde yapılan açıklamada yaşananları protesto etmek için 20.00′da Kadıköy Boğa’da buluşma çağrısı yapıldı

ADLİYE ÖNÜNDEN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN!

16.10 Adliye önü büyük ölçüde boşaldı.

16.00 Kitle dağılırken polis, protestoları sürdüren grubun üzerine gaz bombası attı. Eylemcilerin taşla yanıt verdiği sırada araç içerisinde bulunan bir polis silahını kitleye doğrulttu. Etraftakiler polisi aracın içine geri soktu.

15.40 Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak bir açıklama yaptı. Öztabak çok sayıda usul hatasının işlendiğini, sanığın, avukatların ve savcının  dahi dinlenmediğini belirtti.

Öztabak’ın ardından bir açıklama yapan Avukat Arzu Becerik mahkemenin tarafsız olmadığının görüldüğünü, mahkemenin iradesini polise teslim ettiğini söyledi.

15.21 Mehmet Ayvalıtaş’ın amcasının oğlu Volkan Ayvalıtaş Adliye önünde bir açıklama yaptı: “Yine hazırlanmış bir senaryonun kurbanıyız. Adalet istiyoruz. Bugün saat 20.00′de Kadıköy Boğa’da buluşmaya çağırıyoruz.”

15.20 Adliye önünde Gündoğdu marşı okunuyor.

15.15 Adliye dışında protesto sürüyor. “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atılıyor.

15.10 Mahkemenin alelacele davayı bitirmesi ve ciddiyetsiz tutumu nedeniyle Adliye önünde bekleyen kalabalık öfkeli. Avukatların açıklama yapması bekleniyor.

15.05 Salondakiler mahkeme heyetinin tutumunu protesto etmek için elleriyle duvarlara vuruyor.

15.02 Sanık yoklaması yapılmadan, savcı mütalaası alınmadan ara karar yazdırılarak duruşma bitirildi ve 21 Mayıs’a ertelendi. Heyet protestolar eşliğinde kürsüyü terk etti.

14.50 Duruşma avukatları dışarı çıkarak bir açıklama yaptı. Sanığın duruşmaya getirilmemesi, dünyanın en büyük adalet saraylarını yapmakla övünen iktidarın bu davaya 20 kişilik bir salon tahsis etmesi eleştirildi.

14.35 Adliye önünde bekleyen ve salon darlığı gerekçesiyle yüzlerce kişinin dışarıda bırakılmasına tepki gösteren direnişçiler polis barikatını yıktı. Arbede çıkınca polis savunmaya geçti. Atılan maytaplar nedeniyle Adliye önünde yer yer duman yükseliyor.

polise-su-sisesi

14.23 Mehmet’i öldüren aracın çarpıp yaraladığı Seyit (Mehmet’in kuzeni) konuşuyor: “Eklemek istiyorum, önce 10-15 kişiydik, sonra sayımız çok arttı, bu şekilde düzeltilsin, ilk ifademde hep 10-15 kişi gibi geçmiş zapta.” (Abdullah Uyan)

14.11 Yeni salon ve görüntü kaydedilmesi talebi değerlendirilmedi. (Abdullah Uyan @ApoUyan)

mehmetayvalitasdava4

Mehmet Ayvalıtaş’ın anneannesi de davayı takip ediyor. Haziran’da torununu, Aralık’ta kızını kaybetti.

14.10 Av. Özpolat: “Mehmet Gezi İsyanı şehididir. Ne yapsanız da bu olay tarih sayfalarına bir trafik kazası olarak geçmeyecek.” (Ahmet Şık)

13.59 Duruşmayı izleyen Milletvekili Mahmut Tanal twitter hesabından duruşmaya sanığın katılmadığını aktardı. Sanık Cengiz Aktaş tutuksuz olarak yargılanıyor.

mehmetayvalitas

13.55 Kapı kapandı. Avukatlar da arka kapıdan girdi.

13.50 Çok sayıda müdahilin olduğu ve gazeteciler ve milletvekilleri dahil yüzlerce kişinin izlemek istediği duruşma için “20 kişilik” bir salon ayrılması nedeniyle büyük bir kalabalık salon dışında kaldı.

mehmetayvalitasdava6

13.40 Polis Adliye içinde ve salon çok küçük. Adliye içinde “Polis dışarı” sloganları yankılanıyor.

dava-polis

13.30 Adliye önündeki kalabalık Mehmet Ayvalıtaş’ın ve anne Fadime Ayvalıtaş’ın resimlerini taşıyor.

mehmet-ayvalitas

 

Duruşmayı izlemeye gelenler erken saatlerden itibaren Adliye çevresine yığınak yapan polis ekipleriyle ve bariyerlerle karşılaştı.

ayvalitas-kartal

Polis bariyerine asılı bir pankart: Sizin çocuklarınız çaldı, bizim çocuklarımız öldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.