Freedom House Raporu: “Medya hükümet tarafından uygulanan çok büyük bir baskıyla karşı karşıya”

Yolsuzluk,Medya ve İktidar Raporu|

Bağımsız gözlemci kuruluş, İnsan Hakları Örgütü Freedom House, Türkiye hakkında “Demokrasi Krizi: Türkiye’de Yolsuzluk, Medya ve İktidar” özel raporunu hazırladı.

Tam ekran yakalama 3.2.2014 103459

 

Raporu buradan indirebilirsiniz…

 

Washington – 3 Şubat 2014 – Freedom House tarafından bugün açıklanan raporda, hükümetin eylemleri konusunda kamuoyunda yürütülen tartışmayı daraltmak ve hükümetin iddialarına muhalefet eden gazeteci ve medya kuruluşu sahiplerini cezalandırmak için Türkiye hükümetinin medya üzerindeki ağırlığını orantısız bir şekilde kullanarak ülkedeki siyasi ve sosyal kutuplaşmayı daha da derinleştirdiği sonucuna varıyor.

Raporda “Hükümet, özgür bir tartışma ortamını kontrol altına alma yönünde harcadığı çabaların Türkiye vatandaşlarını daha da yabancılaştırdığını ve ülkenin istikrarını da tehdit etme potansiyeline sahip olduğunun farkına varmalıdır.” deniyor. Öte yandan  “Bu durum aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa ile entegrasyonunu ve Amerika Birleşik Devletleri’yle olan güçlü ittifakını da tehlikeye atabilir.” açıklaması yapılıyor.

Freedom House Başkanı ve raporun yazarlarından David J. Kramer:  “Türkiye’de demokrasi krizi geleceğe dair bir sorun değil.” diyerek şunları ekledi: “Medya hükümet tarafından uygulanan çok büyük bir baskıyla karşı karşıya ve hükümet şimdi de diğer kurumlara yönelik müdahalelerini genişletiyor.”

Raporda, Türkiye hükümetinin Aralık 2013’te ortaya çıkan büyük çaplı yolsuzluk skandalının ardından ifade özgürlüğünü baskı altına alma yönünde daha da yoğunlaşan girişimleri sıralanmaktadır. Geçtiğimiz sene içerisinde, hükümet baskısı nedeniyle onlarca gazeteci işlerinden edilmiş ve hükümet yetkililerinin gazetecilere yönelik tehditleri olağan hale gelmiştir.

Raporda, Türkiye hükümetine, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne Türkiye demokrasisini desteklemeye yönelik kısa ve uzun vadeli tavsiyelere de  yer verilmekte.

Türkiye 2014 Dünya Özgürlük Raporu, 2013 Basın Özgürlüğü Raporu ve 2013 İnternet Özgürlüğü Raporu’na göre Kısmen Özgür olarak değerlendirilmiştir.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz:

2014 Dünya Özgürlük Raporu: Türkiye 
2013 Basın Özgürlüğü Raporu: Türkiye 
2013 İnternet Özgürlüğü Raporu: Türkiye 
Blog: Freedom at Issue

Freedom House, demokratik değişimi destekleyen, dünya çapında özgürlüğün ne durumda olduğunu izleyen ve insan haklarında demokrasiyi savunan bağımsız bir gözlemci kuruluştur.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.