TEPAV 81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi|Kadın erkek arasındaki eşitsizliğin en fazla olduğu iller Ağrı, Bitlis, Kilis, Gaziantep ve Siirt

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), 104 sayfalık  toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi hazırladı. 81 il için hazırlanan çalışmada, kadın erkek arasındaki eşitsizliğin en fazla olduğu iller Ağrı, Bitlis, Kilis, Gaziantep ve Siirt, en güçlü olduğu iller İstanbul, Tunceli, Tekirdağ, Ankara ve Eskişehir, en güçsüz olduğu iller Ağrı, Bitlis, Muş, Kars ve Siirt olduğu açıklandı.

Ankara
Dağ Medya/info@dagmedya.net

Çalışmada en kötü durumda olan iller aynı zamanda yoksulluğun en yoğun  olduğu illeri kapsıyor. Ağrı’da yeşil kart kullanan nüfus yüzde 57.5 iken Şırnak’ta yüzde 47.7,  Muş’ta yüzde 43 Şanlıurfa’da yüzde 37.8’dir. Bu iller ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında da Türkiye ortalamasının gerisine düşüyor. Türkiye ortalaması 20 iken Şanlıurfa’da bu sayı 32 Ağrı ve Şırnak’ta 27, Muş’ta 24. İstanbul özellikle kayıtlı istihdam oranı ve lise ile üniversite mezunu nüfusun yoğunluğu ile üst sırada yer alıyor.

İstiklal /Arşiv ©2012 Berkin Bozdoğan

İstiklal /Arşiv
©2012 Berkin Bozdoğan

 

Büyükşehir Belediye meclisinde kadın oranı yüzde 10.67

İstanbul’un en zayıf olduğu nokta kadınların siyasi yaşamda temsili. Büyükşehir Belediye Meclisinde kadın oranı yüzde 10,67’dir. Tunceli hem eğitim göstergeleri ve hem de siyasi yaşam katılım göstergeleri ile öne çıkmaktadır. Türkiye geneline bakıldığında lise mezunu kadın nüfus oranının en yüksek olduğu 5., üniversite mezunu kadın oranının en yüksek olduğu 17. il.

Belediye meclisinde kadın temsil oranında ise Diyarbakır ile birlikte birinci sırada yer alıyor. Yerel Eşitlik Endeksinde Ankara 15. ve İzmir 22. sırada yer alıyor. İzmir eğitim ve kayıtlı istihdamda ilk 5 il içinde olmasına rağmen kadınların düşük siyasi temsili nedeniyle alt sıralarda yer  alıyor.  İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde yüzde 4,69 kadın oran ile İzmir 81 il içinde 70.sırada yer alıyor.

Tunceli ergen yaşta anneliğin en düşük olduğu il 

Tunceli ergen yaşta anneliğin en düşük olduğu il iken İstanbul ergen doğurganlık oranının en düşük olduğu 5. ildir. Endekste İzmir 19. sırada yer almaktadır. Karnede kadınların durumunu kentle birlikte değerlendirmek için kent düzeyinde hizmet verilerine de yer verilmekte. Kentsel alanların izlenmesi için Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Yerleşimleri Programı, Habitat çerçevesinde Kentsel Göstergeler Programı oluşturulduğu, program dahilinde 42 gösterge belirlenmiştir.

 

Şırnak yüzde 27 ile kadın okuma yazma oranının en düşük olduğu il 

• 15 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyen kadınların oranının en yüksek olduğu ilin Şırnak yüzde 27 olduğu görülmektedir. Şırnak’ı, Siirt yüzde 26 ve Muş yüzde 25 izlemektedir.
• Okuma yazma bilmeyen kadın oranının en düşük olduğu iller; Antalya yüzde 3, Niğde yüzde 3, Çanakkale yüzde 4, İzmir yüzde 4,  Nevşehir  yüzde 4, Tekirdağ yüzde 4,  Ankara yüzde 5, Kırşehir yüzde 5, Muğla yüzde 5 ve Yalova  yüzde 5.

• Büyükşehirlere14 bakıldığında okuma yazma bilmeyen kadın oranının en yüksek olduğu ilk üç ilin Diyarbakır yüzde 22, Erzurum  yüzde 16 ve Gaziantep yüzde 14.

14-17 yaş aralığında okuma yazma bilmeyen kız çocukları oranının en yüksek olduğu il  yüzde 4,1 ile Van. Aynı ilde 50 yaş üstü kadınlarda okur-yazar olmayanların oranı yüzde 53,5.

 

2011 Haziran Genel Seçim sonuçlarına göre parlamentodaki kadın temsili

En yüksek temsil oranı yüzde 50 ile Diyarbakır ve Iğdır, Adana ve Antalya yüzde 7,14 oranıyla son sırada yer alıyor. Diyarbakır ve Iğdır’dan sonra parlamentoda kadın temsili en yüksek olan iller yüzde 33,33 ile aynı sırada bulunan Siirt, Mardin, Tekirdağ, Uşak, Eskişehir, Aksaray ve Kars. En düşük katılım oranları ise, Şanlıurfa  yüzde 8,33, Mersin 9,09, Kocaeli 9,09, Manisa yüzde 10, Kayseri ve Samsun yüzde 11,11, Kahramanmaraş  yüzde 12,5 ve Aydın yüzde 14,29.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: Weekly Study Material | Data Journalism/Veri Gazeteciliği

  2. Geri İzleme: Weekly Study Material / Haftalık Okumak İçerikleri | Veri Gezeteciliği

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.