Cemevi,Cemaat,Mor Gabriel Manastırı,Ayasofya,Hasan Ruhani,Papa Frencesco,Mescid-i Aksa!

2013 yılı Türkiye ve dünyada siyaset, ekonomi ve hukuk alanında ne kadar tartışmalı ve hareketli geçtiyse, dini alanda da aynı hareketlilik eksik olmadı. Bazı konularda her yıl olduğu gibi bu yılda tartışılmaya devam edildi, bazı konular ise gündemimize bu yıl eklendi.

Zeynep Ocak

Dağ Medya Din Editörü
Zeynep Ocak

 Dini meseleler ve yaşanan olaylar açısından iyi bir yıl geçirmediğimizi söyleyebiliriz sanırım.İslam ülkelerinde yaşanan savaş, darbe ve kargaşalar, cemaat- iktidar kavgası, cemevi tartışmaları bunlardan sadece birkaçı.

12-23

Her yıl tartışılan konuların başında yer alan Ayasofya’nın yeniden cami olma meselesi, bu yıl da zaman zaman gündemimize taşındı. Başbakanın bu konudaki “Ayasofya çevresindeki camiler ne zaman dolar, Ayasofya’ya ihtiyaç olursa o zaman bu konuyu gündemimize alırız” açıklamaları ile konu şimdilik kapandı.

12-25

Tartışmaların hiç bitmediği diğer bir gündem konusu ise Kudüs meselesiydi. Mescid-i Aksa‘nın İsrailli asker tarafından basılması, Filistinli halk ile İsrail askerlerinin çatışması maalesef bu yılda bir neticeye ulaşmadı. Üç dinin bir arada yaşadığı Kudüs, tarih boyunca sorunların odağı olmuş, bugün de hala aynı sorunlarla karşı karşıyadır.

Kaynak: http://www.dagmedya.net/2013/09/16/zeynep-ocak-kudus-seyahatini-yazdi/

Kaynak: http://www.dagmedya.net/2013/09/16/zeynep-ocak-kudus-seyahatini-yazdi/

Belki hoşgörü ve diyalog ile çözülebilecek bu meseleler maalesef bu kavramların da içinin boşaltılmasıyla artık iyice çözümsüz görünmektedir. Geçtiğimiz yılda Katolik Hıristiyan dünyasında seçilen Papa Frencesco, bu kavramı çok fazla ön plana çıkardı ve diğer din mensuplarıyla oldukça ılımlı bir ilişki kurdu. Belki bu ılımlı bakış açısının neticesi, zaman içerinde mevcut meselelerin çözümünde etkili olacaktır.

Papa

Bugün son dönemde İran’da yaşanan gelişmelere baktığımızda bile Hasan Ruhani‘nin, Papa’nın ve Hıristiyan dünyasının noelini kutlaması, diğer din mensuplarını kabul ederken odasında noel ağacı bulundurması diğer İran yönetimlerinde görülmeyen bir durumdu. Dinlerin karşılıklı olarak ılımlı bir havada ilişki kurmaları belki de meselelerin çözümü için en önemli adım olabilir.

12-26

https://twitter.com/HassanRouhani/status/415948731330998272/photo/1

Türkiye özelinde din konusuna baktığımızda ise cami-cemevi tartışması bu yılın çok konuşulan meselesiydi. Tam olarak bir sonuca ulaştığını söyleyemeyiz bu konunun ama bu proje ile amaçlanan şey Aleviliği İslam’dan ayrı değil bir ve beraber olduğunu vurgulamak, aynı kaynaktan beslenip aynı ortamı soluduğumuzun altını çizmekti. Bu yıl hayata geçirilemeyen bu proje belki önümüzdeki yıl güzel sonuçlara ulaşır.

12-24

Bu yıl yaşadığımız güzel olaylardan birisi Mor Gabriel Manastırı‘nın topraklarının geri iade edilmesiydi. Demokratikleşme paketi içinde yer alan Mor Gabriel ile ilgili süreç, Vakıflar Meclisi’nin Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na ait 12 adet parselin sözkonusu vakfa iadesi yönünde olumlu karar vermesiyle sonuçlandı ve yıllardır bu topraklarda yaşayan Süryaniler açısından önemli bir gelişmeydi bu.

12-22

Yaşanan olaylar açısından 2013 yılını pek iyi hatırlamayacağız belki ama umarım 2014 yılı herkes açısından çok güzel geçer.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zeynep Ocak

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu.Lisans bitirme ödevini Süryaniler ile başlayan Dinler Tarihi yolculuğu yüksek lisansta Dominiken Tarikatı ile devam etti. Yüksek Lisans Tezini, alan araştırması yapmak üzere gittiği Roma'’da hazırladı. Çalışmaları Angelicum Üniversitesi’'nde yaptı ve tarikat pansiyonunda rahibelerle kalarak Roma-Vatikan-Din üçgeninin analizini yapma fırsatı buldu. Şimdi de yine İstanbul Üniversitesi’'nde Dinler Tarihi’'nde doktora yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.