2013|Gezi Parkı,Marmaray,Bridge Together,Taksim Yayalaştırma,Haliç Metro Geçiş Köprü, Yüksek Hızlı Tren!

2013 hafızalarımıza kazındı. İstanbul’da neler yaşadık neler. Yaşarken tarihe tanıklık ettik adeta. Kentin ulaşımından tarihine ağacından müzesine kadar birçok yenilik hayatımıza katıldı. Şüphesiz yılın beklenmedik olayı Gezi Parkı idi. Bu yazıda Gezi Parkı’nda yaşananlara değinmeyeceğim çünkü başlı başına yazılması gereken bir konu. O yüzden İstanbul’da şehircilik adına bir yılda neler yaşadık göz atalım.

Hatice Şen
info@dagmedya.com

12-29

 

Yılın ilk ayları sakin ve sessizdi. Marmaray’ın inşası devam ediyordu.

Üçüncü köprü ihalesi yapılmıştı. Şubat ayında konuştuğumuz tek şey şehrin tarihi surlarında ölü bulunan Sarai Sierra olmuştu. Surların izbelik ve suç mahalli gözler önüne serildi adeta. Ne yazık ki surların iyileştirilmesi üzerine ilk günlerde verilen sözler tutulmadı. Mart 2013’te ise İstanbul’un Olimpiyat adaylığı için sloganı açıklandı “Bridge together” İstanbul son anda Tokyo’ya kaybetse de kentin bilinirliği arttı. Nisan ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ise Esenyurt ilçesinin yeni imar planları tartışmalar eşliğinde kabul edildi. Plansız bir şekilde yapılan ve kaçak sayılan konutlar böylece ruhsat alabilecek duruma geldi.

2012 Kasım ayında başlayan Taksim Yayalaştırma çalışmaları sürerken 1 Mayıs geldi. Valilik 1 Mayıs’ta Taksim’in şantiye gibi olduğunu söyleyerek gösteri yapılmasına izin vermedi. Ancak gruplar akın akın Taksim’e gitti ve gösteriler polisle çatışmaya dönüştü. Bu arada Valilik, Taksim’e çıkan her yolu kapattı. Hatta Galata Köprüsü’nü bile kaldırdı. Onlarca gözaltı oldu ve onlarca insan yaralandı. Birkaç gün sonra ise Terkos Gölü yakınlarında yer alacak üçüncü havalimanının ihalesi yapıldı. Mayıs ayının sonunda ise İstanbul ulaşımı için güzel ancak Kuzey ormanları için iyi olmayan bir adım atıldı. İstanbul Fethinin 599. Yıl dönümünde üçüncü köprüyü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu temel atma töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve neredeyse tüm kabine temel atma törenindeydi. Köprünün Garipçe’deki ayağında yapılan törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül köprünün ismini de açıkladı “Yavuz Sultan Selim Köprüsü” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise köprünün müteahhit firması ile pazarlık yaparak iki yıl sonra aynı gün açılma sözü aldı. 29 Mayıs 2015’te Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü tamamlanmış olacak. Bu arada temel atıldığı gün Gezi Parkı’nda olaylar başlamıştı. Yine mayıs ayında İstanbul’un tarihi siluetini bozan 16/9 projesinin yapımına imkan veren imar planları iptal edildi. Bölge plansız kaldı.

Haziran ayına geldiğimizde ise 21.7 kilometre uzunluğundaki Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu açıldı. Yıllardır yapımı süren metro hattının istasyonları vasat olsa da günde binlerce kişinin trafiğe takılmadan yolculuk yapmasını sağlıyor. Ağustos ayına geldiğimizde ise Marmaray’ın test sürüşleri başlamıştı bile. Eylül ayında Bölge İdare Mahkemesi önemli bir karara imza attı. Tarihi silueti bozan 16/9 konutlarının siluete etki eden katlarının yıkımına karar verildi. 12 Eylül’de Taksim Yayalaştırma projesinin ilk etabı tamamlandı. Tarlabaşı-Harbiye tüneli açılarak Taksim’de 100 bin metre karelik bir meydan ortaya çıktı.

Marmaray’ın test sürüşleri 29 Ekim’e kadar sürdü. Açılışına günler kala hemen herkesten “Marmaray’ın açılmasının tehlikeli olacak” şeklinde itirazlar yükseldi. Açılış gününde ise adeta hükümet gövde gösterisi yaptı. 400’ün üzerinde basın mensubu açılışı izledi. 15 gün boyunca ücretsiz olan Marmaray’ı 5 milyonun üzerinde vatandaş kullandı. Bu arada Haliç Metro Geçiş Köprü’sünde de test sürüşleri başladı.

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla hareketli günler yaşanmaya başladı. Eylül ayının sonlarında halen İBB Başkanı olan Kadir Topbaş, 5 yıllık metro planlarını açıkladı. 3 gün boyunca gazetelere ilan verdi. Bu ilanlarda 2017’ye kadar bitirilecek ve sonraki yıllarda yapılacak metro hatları yer aldı. 5 Kasım’da da Başkan Topbaş’ın yeniden aday olacağı açıklandı. CHP, yerel seçimlerde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile İBB adayı olduğunu açıkladı. Yılın son günlerinde ise Taksim Yayalaştırma Projesinin ve Topçu Kışlası’nın yapımına olanak sağlayan imar planları iptal edildi. Yılın son günlerine damgasını vuran bir diğer olay ise şüphesiz yolsuzluk ve rüşvet operasyonu. Belediye başkanı, inşaat şirketi sahiplerinin gözaltına alındığı operasyonda kentteki birçok proje için gayri meşru yollardan imar hakları alındığı iddia edildi. Henüz iddialar netleşmese de ilk iptal edilen proje Bakırköy’de yapılması planlanan bir konut projesine mühür vuruldu.

Yeni yılın ilk günlerinde Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının açılması ve Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor. Yerel seçimlerin hareketlendireceği ortamda bakalım hangi partiler neler vaat edecek. Yaşayıp göreceğiz. Herkese iyi seneler.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.