Yağmalanan Müşterekler ve Çıkar İlişkileri: Mülksüzleştirme Ağları

Açık Radyo Kentin Tozu’nda Mülksüzleştirme Ağları‘ndan akademisyen Yaşar Adanalı ve sanatçı Burak Arıkan’ı konuk etti.  İmar yolsuzlukları ve kentsel dönüşümün sermaye-iktidar ilişkileri üzerine kolektif veri derleme, haritalama ve yayınlama çalışması olarak özetleyebileceğimiz, ‘Gezi’nin çocuğu’ Mülksüzleştirme Ağları konuşuldu.

projeler-isciler

mulksuzlestirme.org/

Dinlemek için tıkla: http://acikradyo.com/default.aspx?_mv=a&aid=32389&cat=100

27 Aralık 2013 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Kentin Tozu’nun podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

***

Hiç kuşku yok ki, 17 Aralık 2013, Türkiye için önemli bir dönüm noktası olarak tarihteki yerini aldı. Rüşvet ve yolsuzlukların ortaya saçılmasıyla, birçok usulsüzlüğün yanı sıra kentsel yağmanın boyutu da apaçık oluverdi. Yeşil alan/ kamusal alan talanı projelerine imar artırımı için siyasi kanalları ve baskıları kullanan yaşam mimarları, usulsüzce elde ettikleri imar haklarıyla kentin en merkezi bölgesindeki kamusal mekânı talan eden çok işlevli Center yüklenicileri, mahalleleri, kamu binalarını, bostanları inşaat şirketlerine peşkeş çeken yerel yöneticiler, siyasiler… Pandora’nın kutusu açıldı ve aslında içerden yaşayanların senelerdir bildikleri ancak duyuramadıkları tüm pisliklerin faş edişiyle kentin ne kadar kirlendiği de süreçte ortaya çıktı! Aynı zamanda demokrasi mücadelesi olan kent mücadelesi, böylece  vicdan ve ahlak meselesi de oldu.

Mülksüzleştirme projeleriyle bize ait olanı, kamusal alanlarımızı, meydanlarımızı,  mahallelerimizi, kısaca, müştereklerimizi gasp eden şirketler, şahıslar, siyasiler, devlet kuruluşları, özel teşebbüsler… rant ve kentsel yağma üzerinden şekillenen kirli ortaklıklar ve çıkar ilişkileri. Bu ahlaksız yağmanın üzerini örtmek için ele geçirilen medya kuruluşları, penguenler. Bitmedi, yağmadan nemalanma fırsatıyla meslek etiğini rafa kaldıran akademisyenler, profesyoneller, yabancı üniversitelerde lisansüstü öğrenci çalışmalar adı altında şekillenen New Istanbullar, Michigan’da pişip nasibimize düşen çılgın projeler ve şeffaflık ve katılımcılıktan nasiplenmemiş bu yağma düzeninde bilemediğimiz kim bilir daha neler. Kim/ler bunlar? İçiçe geçmiş bu çoklu-çıkar ağları ve kent talanı faillerini ve ilişkilerini nasıl öğreneceğiz?

Mülksüzleştirme Ağları böyle bir çalışma. Gezi’nin çocuğu olarak da tanımlayabiliriz. Haziran direnişinin ilk günlerinden birinde ilginç bir atölye çalışması için bir çağrı yapıldıydı.  Mülksüzleştirme Ağları Atölyesi adı altındaki bu çağrıda, mülksüzleştirmenin ve içinde bulunduğumuz sürecin sermaye ilişkileri üzerine veri toplama, kaynak derleme ve böylece bir ilişkiler haritası çıkartma çalışması yapılacağı bildirilerek, Gezi Park Müşterekler Çadırı yanında buluşularak bir atölye alanının işgali ile çalışmaların başlayacağı duyuruluyordu.

Gezi ruhunun Kent Hakkı ile birebir örtüşen işgal ile kendinin eyleme / temlik etme boyutu böylece bir atölye çalışmasının yer bulma yöntemiyle de birebir örtüşüyordu. Dahası, Kent Hakkı, amaçsız bir işgal değil, ele geçirilen mekânda örgütlenerek var olan kenti ve sistemi sorgulamak ve adaletsiz ihlaller kentine karşı başka bir kentin mümkünatını aramak, bunun üzerine kafa yormak ise, Atölye’nin meramı tam da buydu. Gezi’de başlayan bu verimli çalışma, 3 başlık altında devam edegelmekte ve hukuk ve medya başta olmak üzere ilgili diğer başlıklar altında da genişleyerek sürmesi bekleniyor:.http://mulksuzlestirme.org/

Ağların ilk başlığı olan Mülksüzleştirme Projeleri, kentsel dönüşüm projeleri yapan şirketlerin diğer yatırımlarını ve bu süreçte devlet kurumları ve özel şirketler arasında halkı mülksüzleştiren ortaklıkları mercek altına alıyor. Vergilerimizin, kamusal mülkün yeniden inşası/işletmesi üzerinden hangi sermaye gruplarına aktarıldığı ve ayrıca sürecin yarattığı ekonomik, sosyal ve ekolojik yıkımı sansürleyen medya kuruluşlarının failliği de bu başlık altında incelenebilinir.

Mülksüzleştiren Ortaklıklar başlığı altında, mülksüzleştirme projelerini gerçekleştiren özel şirketlerin (altyapı, inşaat, mimarlık, enerji, emlak, turizm, kültür endüstrisi) yöneticilerinin başka hangi kurumların yönetiminde oldukları açık ediliyor. İktidar tarafından dağıtılan mega projelerin yüklenicileri arasında ne gibi bağlantıların bulunduğu da yine bu başlık altında.

Mülksüzleştirilen Azınlıklar başlığı altındaki bölümde de azınlıkların mülksüzleştirilme süreçleri sonucunda el konan mal varlıklarını görmek mümkün.

Mülksüzleştirme sayfasındaki interaktif harita üzerindeki arama motoruna, kişi/ şirket/devlet kurumu/ medya kuruluşu vb. ismi yazıldığında mülksüzleştirmenin faillik ağları ortaya çıkıyor:http://vimeo.com/82690336

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.