Koreograf Natalie Heller’in ‘İlk İzlenimler’ Performans Çalışması 17 Ocak’ta Moda’da!

Koreograf  Natalie Heller’in İlk İzlenimler (First Impressions) performans çalışması 17 Ocak’da Moda Kast Tiyatro’da  gösterime giriyor

Eserin yaratıcı gücünü İstanbul’da yaşamanın ilk  izlenimlerinden aldığını belirten Heller, çalışmalarında duyumsal zenginlikten, eski ve yeni binaların mimarisine, banliyölerden, çağdaş sanat ve moda manzaralarına, Taksim’deki kentsel nezihleştirmeye kadar uzanan bir etkiden bahsediyor.

‘İlk izlenimler kadın bedeninin bir evin iç mekanında ve kentin dış mekanında yapabileceği kinestetik hareketler üzerine dans yoluyla bir düşünüm sunuyor. Bu mekanlarda bedenlerin anlaşılırlığını düzenleyen toplumsal cinsiyet normlarını ihlal eden hareket imkanlarını sergiliyor. Böylece, bedenin anlamın kaynağı olduğu bir varoluşsal deneyimi açığa vuruyor.’ (Zeynep Direk,Koç Üniversitesi Felsefe profesör)

Eser, Ocak- Mayıs 2013 döneminde yaratılmıştı ve prömiyeri 31 Mayıs akşamında yapılması öngörülüyordu. Ancak gösterim, Taksim Meydanındaki protestolar nedeniyle iptal edilmişti. İlk İzlenimler (First Impressions) eseri, aylardır süregelen ve Gezi Park direniş hareketinin doğmasıyla sonuçlanan kentteki gerilim hissini de betimlemekte.

Natalieheller_First Impress_Moda

Natalie Heller/ First Impress

Performans sanatçıları Lerna Babikyan, Su Güneş Mıhladız, Esra Yurttut eserde; çok samimi bir çalışma ile  ikiye bölünmüşlüğü, belirsizliği, duyarlılığı ve yalnızlığı sunuyorlar.

Etkinliğin ücreti tam 25 tl, öğrenci için 15 tl.

17-  Ocak 20:30
Adres :Cafer Ağa Mah. Neşet Ömer Sok. No:9/3 ( Akmar Pasajı rıhtım çıkışı Ada Kitabevi 3. Kat) KADIKÖY

Natalie Heller  kimdir?

Natalie Heller

Hareket sanatçısı, eğitmen Natalie Heller, Oxford Üniveristesi’nde Felsefe ve Fransızca lisansı,Trinity Laban’da yaratıcı uygulama ve dans üzerine  mastır yaptı. Sanatçı çalışmalarında dans, sanat ve akademi arasındaki bağlantıyı keşfetmeyi arıyor ve araştırıyor.

Spirals&Horizontal Connections’ın kurucusu Heller, yaratıcı uygulama çalışmalarının birinde “birine hesap vermeyi deneyimleme’ konusuna yer veriyor. Performans çalışmalarına 2006 yılında başlayan koreograf,önemli kurumlar tarafından desteklendi bunlar arasında Kıbrıs Kültür ve Eğitim Bakanlığı ve Fransasız Kültür de var.

Eserleri dünya genelinde pek çok festival ve konferanslarda sergilenen sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve kendi alanında dersler veriyor.

Natalie çalışmalarında sürekli  şu soruya yanıt  arayacağını belirtiyor:

İnsan olmayı nasıl tecrübeliyoruz?

Koreografın çalışmalarına ilişkin daha fazla detayı buradan  öğrenebilirsiniz.

*Fotoğraflar Murat Dürüm‘e aittir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.