Hong Kong’da Eğitim Çöküyor mu?

Hong Kong eğitim sistemi uzun yıllardır “serbest çalışma” müfredatını uyguluyor derslerde. Fakat bu yılki “Serbest/Liberal Çalışma” kamu araştırmaları sonucunda fark edildi ki, Hong Kong’lu öğrenciler bu kurslar altında aslında kendilerini yeterince ifade edemiyor.

12-28

Lily Cheung
Lily Cheung /Hong Kong

Çeviren: Zuhal Tuzcu 

Yazının İngilizcesini buradan okuyabilirsiniz.

“Serbest Çalışma” ortaokul öğrencilerinin ufuklarını farklı iş ve ilgi alanlarında (Kimlik duygusu, Küresel gelişme Çevresel konular vb. gibi) genişletmesine olanak tanıyan bir ders biçimi. Eğer bu dersten iyi bir not alamazsanız, emin olun üniversite başvurusu yapamazsınız.

Öğretmenler her daim sınavın öğrenim için bir zorunluluk olduğunu düşünür. Bu “teori”, “Serbest Çalışma” nın her alanı için standart cevapların da olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla öğrenciler bu dersten yüksek not almak istiyorsa, her alandaki tüm standart cevapları ezberlemek zorundadır. Neticede, öğrenciler iyi çalışma sonuçları elde ederler fakat dünyaya karşı kendi bakış açılarını edinmekten yoksundurlar.

Bu yılki “Serbest Çalışma” kamu araştırma raporuna göre, Anakara Çin’den gelen insanlarla Hong Kong’lular arasındaki ilişkide bir çıkmazın olduğuydu. Etkinliklerin olumsuz taraflarını göstererek oylayan öğrenciler düşük alırken, olumlu yönlerini belirten öğrencilerin yüksek not aldığı gözlendi. Benim bakış açıma göre, bu durumun toplum dayanağına hiçbir faydası yok. Öğrencilerin ufuklarını açmaya olanak tanımayı hedefleyen bir derste standart cevaplara ihtiyacımız var mı gerçekten? Şu anda yorumlamakta olduğum durum buzdağının yalnızca görünen tepesi. Bence Hong Kong eğitim biçimi hala gelişmeye açık. Bir daha ki sefere sizinle çok daha fazlasını paylaşacağım.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.